• DOLAR
  8,6613
  %-0,04
 • EURO
  10,1844
  %0,23
 • ALTIN
  491,03
  %-0,09
 • BIST
  1.392
  %-1,94
KAYSERİ ŞEKER, ŞEKERİN GELECEĞİ ÇALIŞTAYINDA

KAYSERİ ŞEKER, ŞEKERİN GELECEĞİ ÇALIŞTAYINDA

Şeker Pancarı Sektörünün yıllık istişare toplantısı ve sektörün geleceğini yakından ilgilendiren çalıştay düzenlendi.

Tarım Orman Bakanlığı Şeker Dairesi organizasyonu ile  25-26 Ocak tarihlerinde iki günlük Çalıştaya Kayseri Pancar Kooperatifini temsilen Kayseri Pancar Kooperatifi Başkan Vekili Hurşit Dede, Kayseri Şeker Fabrikasını temsilen Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Osman Canıtez, Kayseri Şeker Fabrikası Ziraat Koordinatörü Oğuzhan Ulu ile Kayseri Merkez Bölge Müdürü Mesut Karabulut katıldılar.

Çalıştayda Kayseri Şeker adına Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Osman Canıtez sunum yaptı. Canıtez sunumunda, Kayseri Şeker’in sektörün geleceğine ışık tutacak önerileri ve Kayseri Şeker tarafından şeker pancarı tarımını geliştirecek uygulamalara yer verdi.

Çalıştaydan, özelleştirme sonrası sektörde yaşanan  olumsuzlukların ortadan kaldırılması konusunda  önemli kararlar alması bekleniyor.

“ÇİFTÇİ EĞİTİMLERİNE  REKOR KATILIM”

Öte yandan; Kayseri, Boğazlıyan ve Turhal Şeker Fabrikalarını bünyesinde bulunduran Kayseri Şeker tarafından, Turhal Şeker Fabrikası ile sözleşmeli pancar ekimi yapan  9 bölgede düzenlenen  eğitim seminerlerinin rekor katılımı 800 çiftçi ile Çamlıbel  bölgesinde  sağlandı.

Çamlıbel çiftçi eğitim seminerine  Tokat Çamlıbel  Belediye Başkanı Adem Akgül, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Pancar Kooperatifi ve Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri, Genel Müdür yardımcıları, Tokat ve Turhal Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanları, Köy Muhtarları ve 800 Pancar ekicisi  katıldı.

Bölge Müdürü Ceyhun Tuğrul’un Pancar tarımını geliştirme konusundaki sunumu sonrası konuşan Çamlıbel Belediye Başkanı Adem  Akgül; “Şeker Fabrikasının özelleştirme süreci gündeme geldiğinde yaşanan olumsuzluklara  en güzel cevabı, Çamlıbel bölgesinden 800 çiftçi Kayseri Şeker çiftçi eğitim seminerine katılarak vermiştir. Kayseri Şeker’in yöneticilerine binlerce kez teşekkür ediyorum. Bölgemizde çiftçi bilgilendirme toplantısı ilk defa yapılıyor. Bu nedenle çiftçilerimiz de büyük teveccüh gösterdi.

Kayseri Şeker Turhal Şeker Fabrikasını aldıktan sonra gördük ki  samimiyet içerisinde Bölgemizdeki pancar tarımının verimi ve kaliteli ürün elde etmenin yollarını aramaktadır. Kayseri Şeker ekibi gece gündüz demeden çiftçinin tarlasında pancarın yetişmesinde ve gelişmesinde büyük gayret içerisindeler. Özelleştirme sonucunda daha hayırlı olacağını söylemiştim. Şimdi Kayseri Şeker de bunu ispatlamış oldu. Başta Başkan Hüseyin Akay ve emeği geçen katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Çamlıbel çiftçi eğitim seminerinde konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; Çamlıbel çiftçileri olarak çiftçi eğitim seminerine gösterilen ilgiden dolayı teşekkür etti.

Başkan Akay sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bu toplantıların amacı çiftçileri bilgilendirmektir. Bu eğitim çalışmalarını bahar aylarına girmeden, ekim faaliyeti başlamadan önce  bütün bölgelerimizde 8 yıldan beri yapmaktayız. Bu eğitimlerden çiftçimizin  faydalandığını gördüğümüz gibi bizler de faydasını görmekteyiz. Bu sayede çiftçilerimiz üretim, başarı ve verimlilik  konusunda önemli gelişmeler kaydettiler. Sizlerin de yakın ilginiz ve meseleye sahiplenmeniz sonucunda kısa bir süre içerisinde Kayseri ve Boğazlıyan Şeker fabrikaları ile sözleşmeli pancar ekimi yapan çiftçilerin  yakalamış olduğu gelişmeleri burada elde etmeyi ümit ediyoruz.”

Artova Bölgesindeki eğitim seminerinde ise  Bölge Müdürü Sadık Ceylanın Pancar tarımında verim ve kaliteyi artırma yöntemleri  ile ilgili sunumu sonrasında konuşan  Artova Belediye Başkanı Lütfü Yalçın da konuşmasında Pancar tarımının bölge ekonomisine katkısı yanı sıra  sulama konularındaki karşılaşılan sorunların çözümü konusunda da Belediye, Kayseri Şeker ve Çiftçilerin işbirliği içerisinde olması gerektiğine dikkat çekti.

Artova  çiftçi eğitim seminerinde konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; Kayseri Şeker’in eğitim seminerleri ve tarla günleri gibi çeşitli vesilelerle çiftçi ile bir araya gelerek bilgilenme ve bilgilendirme yapması, sorunların görüşülerek çözüm üretilmesinin üretimdeki başarıya katkısının önemine dikkat çekti.

Başkan Akay konuşmasını şöyle sürdürdü; “Kayseri Şeker bir çiftçi kuruluşudur. Bizim önceliğimiz Çiftçi ve çiftçinin işidir. Bizim için çiftçi de değerli işi de değerlidir. O nedene bu sürecin iyi yönetilmesi ve iyi yönlendirilmesi gerekmektedir. İşte bu nedenle Çiftçi bilgilendirme toplantılarını icra etmekteyiz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM