• DOLAR
  13,3869
  %-0,28
 • EURO
  15,1954
  %-0,32
 • ALTIN
  790,38
  %-0,62
 • BIST
  2.048,01
  %0,29
KAZAYA DAVETİYE ÇIKARMASIN!

KAZAYA DAVETİYE ÇIKARMASIN!

                Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden olan ilçemizde özellikle hasat ve pancar sezonunda daha da artan trafik yoğunluğunda, trafik kazalarında yaşanılan trajedilerin yaşanmaması için sürücülerin trafik kurallarına uymalarının büyük önem arz ettiği vurgulandı. Ayrıca; Türkiye’de en fazla traktörün bulunduğu ilçeler arasında yer alan Boğazlıyan’da trafiğe çıkan traktör römorkunun arkasına takılan reflektör ve aydınlatma ışığının da önemine dikkat çekiliyor.

Her yıl bir orta büyüklükte ilçe nüfusu kadar insanın trafik kazalarında hayatını kaybettiği ülkemizde, alınan tedbirlerle birlikte son yıllarda kaza sayılarında düşüş göze çarpıyor.

Trafik kazaları; Türkiye’nin en önemli sorunları arasında yer almayı sürdürürken, geçtiğimiz Temmuz ayında; Yozgat il genelinde 168 ölümlü yaralanmalı, 167 maddi hasarlı trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 4 kişi yaşamını yitirdi, 368 kişi ise yaralandı.

Trafik kaza istatistiklerine göre, yaşanan trafik kazalarının büyük çoğunluğunun ise sürücü kaynaklı kusurlardan kaynaklı olduğu tespit edildi.

Verilere göre, Temmuz 2021’de ölümlü-yaralanmalı trafik kazalarının oluş şekli; “karşılıklı çarpışma 1.334, arkadan çarpma 2.426, yandan çarpma 6.802, yan yana çarpışma 300, duran araca çarpma 272, zincirleme çarpışma 45, çoklu çarpışma 63, engel/cisim ile çarpışma 1.020, yayaya çarpma 2.956, hayvana çarpma 114, devrilme/savrulma/takla 2.486, yoldan çıkma 2.967, araçtan insan düşmesi 179, araçtan cisim düşmesi 6  ve park etmiş araca çarpma 173” olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden olan Boğazlıyan’da özellikle hasat ve pancar sezonunda daha da artan trafik yoğunluğunda, trafik kazalarında yaşanılan trajedilerin yaşanmaması için sürücülerin trafik kurallarına uymalarının büyük önem arz ettiği vurgulandı.

“EN FAZLA TRAKTÖR BOĞAZLIYAN’DA”

Türkiye’de en fazla traktörün bulunduğu ilçeler arasında yer alan Boğazlıyan’da özellikle hasat ve pancar sezonu daha da artan trafik yoğunluğunda, trafiğe çıkan traktör römorkunun arkasına takılan reflektör ve aydınlatmanın önemine dikkat çekiliyor.

Traktör sürücülerinin tarla, bağ ve bahçelere geliş-gidişlerinde kullandıkları güzergahlar üzerinde kullanılabilecek alternatif yol bulunmayan yerlerde, trafik akımının oldukça yoğun olduğu devlet karayolunu kullanıyor.

İstatistikleri göre, Meydana gelen traktör kazalarının büyük bir kısmı arkadan çarpma. Traktör römorklarında bulunması gereken reflektör veya aydınlatma ışığının ya kırılması ya da düşmesi nedeniyle fark edilememesinden kaynaklı olduğu, eskimiş olan ve reflektörü bulunmayan traktörlerin kazaya davetiye çıkarmaması ve traktör kazalarını en aza indirmek için reflektör ve aydınlatma ışığının büyük önem arz ettiği vurgulandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM