• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
KEDİ VE KÖPEK SAHİPLERİ DİKKAT!

KEDİ VE KÖPEK SAHİPLERİ DİKKAT!

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden Kedi ve Köpek Sahiplerine Önemli Duyuru.

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, kedi ve köpek sahiplerini ilgilendiren önemli bir duyuruda bulundu. 31 Aralık 2022 tarihinden önce beyanname vererek kedi ve köpeklerine çip taktırmak isteyen sahipler için çip takma ve pasaport verme işlemleri başlatıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, sahipli kedi ve köpeklerin çip takma işlemlerinin İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ile Serbest Veteriner Hekimler tarafından gerçekleştirildiği belirtildi. Bu uygulama ile tüm sahipli kedi ve köpeklerin kayıt altına alınması hedefleniyor.

Mikroçip takılmayan sahipli bir hayvanın evden kaçması durumunda ilgili belediyeler tarafından en yakın hayvan barınağına teslim edileceği bilgisine de yer verilen açıklamada, kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınmasına dair yönetmelikle birlikte mikroçip takma zorunluluğunun getirildiği vurgulandı.

Yeni uygulama kapsamında Ev Hayvanı Kayıt Sistemi’ne (PETVET) kaydedilecek bilgiler arasında hayvanın adı, pasaport numarası, türü, ırkı, cinsiyeti, rengi, doğum tarihi, hayvan sahibinin adı, bulunduğu il, ilçe, köy/mahalle bilgileri ve acil durumda ulaşılabilecek kişi bilgileri yer alacak. Bu sayede hem hayvanların kayıt altına alınması hem de olumsuz durumların önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Uygulamanın Yozgat genelinde tüm İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ile Serbest Veteriner Hekimler tarafından gerçekleştirildiği ve sahipli tüm kedi ve köpeklerin yıl sonuna kadar kayıt altına alınması planlandığı belirtildi.

Kedi ve köpek sahipleri, bu önemli düzenlemeye uyarak sevdikleri evcil hayvanlarının kayıt altına alınmasına katkıda bulunabilir ve olası kaybolma durumlarında daha hızlı bir şekilde bulunmalarını sağlayabilirler. (Erol TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM