• DOLAR
  13,5486
  %0,14
 • EURO
  15,3618
  %0,29
 • ALTIN
  790,22
  %0,16
 • BIST
  1.979,83
  %-5,08
KEKEMELİĞİN FARKINDA OLUN

KEKEMELİĞİN FARKINDA OLUN

Kalıcı kekemelik erkeklerde daha fazla

Çocuklarda  ve yetişkinlerde görülebilen, sıklıkla 2-6 yaş arasında başlayan ‘’kekemelik’’ konuşma terapisi ile kontrol altına alınabiliyor.

Erken çocuklukta başlayan akıcılık ve konuşma hızıyla ilgili problemleri içeren bir konuşma bozukluğu olan ‘’kekemelik’’ dil ve konuşma terapisiyle kontrol altına alınabiliyor.

Yozgat Şehir Hastanesi Dil ve Konuşma Terapisti Almila Soylu, kekemeliğin ifade edici dil problemi değil bir akıcılık problemi olduğunu  bireylerin kelimeyi, heceyi, ünsüz veya ünlü sesi tekrarlayabildiklerini, uzatabildiklerini veya konuşma sırasında duraklayabildiklerini ifade etti.

Kekemeliğin erken çocuklukta başlayan ve yetişkinlikte de devam edebilen kalıcı bir durum olabildiğini söyleyen Soylu, kekemeliğin  bireyi sosyal ve duygusal açıdan da  etkileyebildiğine dikkati çekti.

Kekemeliğe Son Diye Bir Şey Var Mıdır?

Kekemeliğin gelişimsel kekemelik ve kalıcı kekemelik olarak iki şekilde görüldüğünü  ifade eden Soylu,  bu ayrımın yapılması için bazı risk faktörlerinin bulunduğunu ve dil ve konuşma terapistinin kapsamlı değerlendirmesi sonucu risk faktörlerinin ne ölçüde taşındığına bakılırak kalıcı ya da geçici olduğunun kısmen öngörülebildiğini söyledi.

Gelişimsel kekemeliğin kendiliğinden geçtiğini kalıcı kekemeliğinse bireye ömür boyu eşlik ettiğini ifade eden Soylu, 2-5 yaşları arasında başlayan kekemelikte kalıcı  kekemeliğin erkeklerde görülme sıklığının daha fazla olduğunu bildirdi.

Soylu, kalıcı kekemelik durumlarında  erken müdahale ile ileriki yaşlarda kekemelik şiddetinin düşürüldüğünü ve ikincil davranışların ortaya çıkmasının engellenebildiğini söyledi.

Kekemeliğin kalıcı ya da gelişimsel olduğunun kesin olarak belirlenmesinin mümkün olmadığını anlatan Soylu, “Bundan dolayı 6 aydır devam eden kekemeliklerde bir müdahale programı oluşturulması çöl önemli” uyarısında bulundu.

Kekemeliğin Nedeni

Kekemeliğin solunum-konuşma koordinasyonundaki problemlerden dolayı ortaya çıkmadığını kekemelikten dolayı solunum-konuşmayla ilgili problemlerin görülebildiğini söyleyen Soylu, kekemeliğin nedenlerine ilişkin çeşitli kuram ve araştırmalar olsa da henüz net bir veri ortaya konmadığını dile getirdi.

Kekemelik Müdahalesi

Soylu ;Kekemelik müdahalesinin çevresel düzenleme,takip ve terapi uygulanması şeklinde olduğunu belirterek, bireysel farklılıklar ve ihtiyaçlar doğrultusunda seçilen müdahale programlarının  kişiye göre belirlenen sıklıkla uygulandığını bildirdi.

Kekemelikte Kullanılan Müdahale Programları

Kekemelik müdahalesinin kişiye özel belirlendiğini söyleyen Dil ve Konuşma Terapisti Almila Soylu, şu açıklamalarda bulundu:

“Konuşma terapisinde kekemeliğin şiddeti bireyin motivasyonuna ve çevresel desteğine de bağlı olarak %1 in altına düşürülebilir. Çocuğun ya da yetişkinin ikincil davranışları ortadan kaldırabilir.  Ayrıca kekeleyen çocukları olan ebeveynlerin,  çocukları konuşurken sabırla dinlemeleri gerekir.”

Soylu,  göz teması kurmanın ve kekelediği durumların değil akıcı olduğu durumların  ön plana çıkarılmasının çocuğun sosyal duygusal gelişimi açısından kilit nokta olduğunu sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM