• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
KEKLİKLER DOĞAYA BIRAKILDI

KEKLİKLER DOĞAYA BIRAKILDI

İlçemizde yaban hayatına destek olmak amacıyla kınalı keklikler doğaya salındı. Yaban hayatının zenginleştirilmesine yönelik çalışmalar kapsamında kınalı keklikler Boğazlıyan’dan doğaya salındı.

İlçemizde yaban hayatına destek olmak amacıyla 350 adet kınalı keklik doğaya salındı.

Tarım ve Orman Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Sorgun Şefliği’nce 350 adet kınalı keklik Belören ve Yazıçepni Köylerinde, İlçe Kaymakamı Recep AYDIN, İlçe Jandarma Komutan V. J.Asb.Kd.Bçvş. Mehmet CANLI, Sorgun DKMP Şefi Metin YIKILMAZ, Belören Köyü Muhtarı Fikret ŞANLI ile köy halkı ve çevre köy muhtarlarının da katılımı ile doğaya bırakıldı.

İlçemizin dağlık kesimlerinde keklik popülasyonun artırılması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Sorgun Şefliği’nden temin edilen kınalı keklikler doğaya bırakıldı. Kafeslerde getirilen kekliklerin doğal ortamlarına kavuşması için kanat çırpmaları ise görsel şölen oluşturdu.

Kaymakam Recep AYDIN, “Sürdürülebilir bir yaban ve av hayatı için av sahaların korunması, kollanması ve geliştirilmesi gerekmektedir. Bir yandan kaçak avlanmanın önüne geçilirken, bir yandan da hayvan sayısı ve çeşitliliğinin de artırılması gerekmektedir” dedi.

Avcılara ve tüm vatandaşlara da büyük görevler düştüğüne vurgu yapan AYDIN, 350 adet kınalı kekliğin doğaya salındığını belirttiği açıklamasında; dağlık kesimlerde keklik popülasyonun artırılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından kınalı kekliklerin doğal ortamlarına kavuşması için kanat çırpmaları görsel şölen oluşturdu, kınalı kekliklere ve doğaya hep birlikte sahip çıkılması gerektiğine vurgu yapıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM