• DOLAR
  %0,13
 • EURO
  %0,19
 • ALTIN
  %-0,28
 • BIST
  %2,70
KELİMELER BİR HAYATI KURTARABİLİR

KELİMELER BİR HAYATI KURTARABİLİR

Yozgat Şehir Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Nihan Coşkun, hastane çalışanlarına verdiği eğitimde, intiharın önlenebilir bir ölüm nedeni olduğunu, intihar eğiliminin sezinlenmesiyle kullanılacak kelimelerin hayat kurtarabileceğini bildirdi.

Yozgat Şehir Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Nihan Coşkun, “Dünya Ruh Sağlığı Günü” kapsamında, hastane çalışanlarına verdiği eğitimde,  intiharın önlenebilir bir ölüm nedeni olduğunu belirterek, “İntihar eğilimi önceden sezinlenirse kullanılacak doğru kelimeler hayat kurtarabilir” dedi.

Psikiyatri Uzmanı Dr. Nihan Coşkun, hastanenin Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen eğitimde, Dünya Ruh Sağlığı Günü’nde bu yılın temasının, ‘Ruh Sağlığını İyileştirme ve İntiharı Önleme’  olarak ilan edildiğini bildirdi.

Coşkun, İntihar girişimlerinin sıklığının ise tamamlanmanmış intiharların 20 katı düzeyde olduğuna dikkati çekerek, “Her intiharın aile ve yakın çevre üzerinde yarattığı ruhsal zorlanmayı düşünürsek sorunun büyüklüğünü daha iyi anlayabiliriz. İyi olan şu ki ‘intihar önlenebilir.’ Çünkü kimse biranda intihar kararı vermez, intihar girişimine giden yol zaman alır. Eğer bizler intihar riski olan kişilerdeki ya da kendimizdeki bu işaretleri erken fark eder ve erken yardım almayı sağlarsak bir hayatı kurtarmış oluruz” diye konuştu.

Tamamlanmış intiharların %90’ında bir psikiyatrik hastalık mevcut olduğunu belirten Coşkun, şöyle devam etti:

“İntiharların en önemli sebebi depresyondur. Oysa ki depresyon tedavi edilebilen bir hastalıktır ve kişi bir defa tedavi olduğunda intihar düşünceleri de ortadan kalkar. Bununla birlikte depresyondaki kişi kendini, geleceği ve insanları olumsuz değerlendirme eğiliminde olduğu ve hiç kimsenin ona yardım edemeyeceğine inandığı için tedavi arayışına girmeyebilir. Bu nedenle depresyon ve intihar eğiliminin işaretlerini siz ya da yakınlarınızda görürseniz vakit kaybetmeden yardım arayışına girin. Bu işaretler içe çekilme, halsizlik, enerjisizlik, iştah ve uyku düzensizlikleri, dikkat sorunları, umutsuzluk, değerli eşyalarını dağıtma, sık sık intiharla ilgili konuşma ya da mektup yazma olabilir.”

“İYİ NİYETLE SÖYLENEN SÖZLER ZARAR VERİCİ OLABİLİR”

Coşkun, intiharların önlenmesi konusunda önerilerde de bulunarak, “İntihar hakkında konuşmaktan ve soru sormaktan çekinmeyin. ‘Hayat çok güzel, her şeyin yolunda, neyin var intihar edecek.’ Gibi yorumlarda bulunmayın. Bu kişinin kendisini daha değersiz ve anlaşılmamış hissetmesine neden olabilir. İntihar düşüncesi hakkında konuşmak sizi de rahatsız edebilir ve hemen somut bir sorun ve çözüm önerisi/tavsiye verme ihtiyacı duyabilirsiniz” dedi.

Bunun yerine kişinin sadece yargılamadan dinlenmesi gerektiğini vurgulayan Coşkun, sözlerini şöyle tamamladı:

“Çoğunlukla kişinin ihtiyacı hayatındaki güncel sorunu çözmek için öneride bulunmanız değildir. Onun yanında olan, suçlamadan eleştirmeden dinleyerek değer verdiğini gösteren birinin varlığıdır. Bunu yapmak ve daha yoğun bir destek için bir ruh sağlığı profesyoneline ulaşmasını sağlamak yapılabilecek en uygun müdahaledir. Bununla birlikte tamamlanmış intihar girişimleri için en önemli risk etmeni öyküde intihar girişimi olmasıdır. Bu nedenle hiçbir girişim ‘ilgi çekme amaçlı’ diyerek damgalanmamalı, ciddiye alınmalı ve bir yardım çağrısı olarak yorumlanmalıdır.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM