• DOLAR
  %0,10
 • EURO
  %-1,12
 • ALTIN
  %-2,34
 • BIST
  %5,16
KEMAL BEY’İN VATAN SEVGİSİ

KEMAL BEY’İN VATAN SEVGİSİ

MİLLİ ŞEHİT BOĞAZLIYAN KAYMAKAMI KEMAL BEY’İN ÖLÜMÜNÜN 103. YILI ANISINA BOĞAZLIYAN BELEDİYESİ’NCE DÜZENLENEN KONFERANS BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ.

Boğazlıyan’da 103 yıl önce Kaymakamlık görevini sürdürürken idam edilerek öldürülen Milli Şehit Kaymakam Kemal Bey ölümünün 103’ncü yıl dönümü dolayısıyla Boğazlıyan Belediyesi’nce düzenlenen konferansa Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kürşad Zorlu ve Tarihçi Yazar Orhan Sakin, konuşmacı olarak katılırken, programa Boğazlıyan protokolü ile birlikte Turcovac Aşı’sının mimarı Doç. Dr. İsmail Özsoy ile İstanbul ve Kayseri’den de yoğun katılım oldu.

Milli Şehit Boğazlıyan Kaymakamı Mehmet Kemal Bey ölümünün 103, yılında Boğazlıyan Belediyesi’nce düzenlenen konferans büyük ilgi gördü.

Boğazlıyan Belediyesi Kültür Merkezi’nde dün düzenlenen programa; İlçe Kaymakamı Recep Aydın, Belediye Başkanı Gökhan Coşar, Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Şahin, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Cihat Ateş, Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kürşad Zorlu, Tarihçi Yazar Orhan Sakin, Turcovac Aşı’sının mimarı Doç. Dr. İsmail Özsoy, İstanbul Yozgat Boğazlıyanlılar Derneği Başkanı Memiş Öztekin ve yönetim kurulu üyeleri, Kayseri Bozok Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Prof. Dr. Kuddusi Erkılıç ve yönetim kurulu üyeleri, İş insanları Adem Özkan ve Murat Keçeli ile birlikte Kayseri Boğazlıyanlılar Derneği Kurucu Başkanı Aslan Alatlı ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Düzenlenen etkinlikte Boğazlıyan Kaymakamı Mehmet Kemal Bey şehit edilişinin 103. yılında anıldı. Programda; Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kürşad Zorlu ve Tarihçi Yazar Orhan Sakin, bir konferans verdi.

Konferansta; düzmece bir mahkeme ve dayatmalar neticesinde görevini yaparken idam edilerek şehit edilen Boğazlıyan Kaymakamı Milli Şehit Mehmet Kemal Bey’in hayatı anlatıldı. Milli Şehit’in son nefesinde bile ‘Fertler ölür, millet yaşar. Yaşasın Türk Milleti’ diyerek vatan ve millet aşkını dile getirdiği ve Mustafa Kemal Atatürk’ün girişimiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 14 Ekim 1922’de çıkardığı özel bir kanunla Boğazlıyan Kaymakamı Mehmet Kemal Bey’i ‘Milli Şehit’ olarak kabul edildiği aktarıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM