• DOLAR
  %0,02
 • EURO
  %-0,07
 • ALTIN
  %-0,19
 • BIST
  %1,38
KENEVİR SEKTÖRÜNE YÖN VERİYOR

KENEVİR SEKTÖRÜNE YÖN VERİYOR

Endüstriyel kenevir alanında ihtisaslaşan Yozgat Bozok Üniversitesinde sektörel buluşmaları aralıksız sürüyor. Üniversite, ihtisas üniversitesi olarak kenevir özelinde sektöre hem yön veriyor hem de öncülük ediyor.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, kenevir özelinde sektör görüşmelerinin devam ettiğini belirterek, “Firma temsilcilerinin hem keneviri üretme hem de işleme özelinde kurmayı planladıkları kenevir entegre işleme tesisine ilişkin fikir alışverişinde bulunulduk. Üniversitesi olarak her türlü desteğe ve işbirliğine hazırız” dedi.

Bozok Üniversitesi Kenevir Sektörüne Yön Vermeye Devam Ediyor.

Endüstriyel kenevir alanında ihtisaslaşan Yozgat Bozok Üniversitesinde sektörel buluşmaları aralıksız sürüyor. Bu kapsamda Üniversite, ihtisas üniversitesi olarak kenevir özelinde sektöre hem yön veriyor hem de öncülük ediyor.

Sektör görüşmeleri kapsamında İstanbul ve Sakarya illerinde tekstil alanında faaliyet gösteren ve ürettiği ürünleri ihracat eden Uğur Balkuv Triko A.Ş. yetkilileri, Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ’ı makamında ziyaret ederek, yapılması planlanan işbirliğine ilişkin fikir alışverişinde bulundu.

Ziyarete ilişkin açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, kenevir özelinde sektör görüşmelerinin aralıksız devam ettiğini vurguladı.

Uğur Balkuv Triko A.Ş’nin Sakarya ilinde belediye işbirliğinde kenevir üretimi yapan köklü bir firma olduğunu belirten Rektör Karadağ, firma temsilcilerinin hem keneviri üretme hem de işleme özelinde kurmayı planladıkları kenevir entegre işleme tesisine ilişkin fikir alışverişinde bulunulduğuna dikkat çekti.

Rektör Karadağ, “Firma yetkililerine kenevir saplarından lifleri ayırdıktan sonra kotonize edilerek onları işlenebilir ipliğe dönüştürecek bir tesis kurmalarını, kenevir ipliği üretmelerini ve bunun trikoya dönüştürülmesi noktasında da Avrupa’da pazar bulabileceklerini temsilcilerine ilettik. Bu tesisin ise Yozgat’ta kurulması halinde Yozgat Bozok Üniversitesi olarak Ar-Ge çalışmaları başta olmak üzere her türlü desteğe ve işbirliğine  hazır olduğumuzu firma temsilcilerine beyan ettik” ifadelerini kullandı.

Ziyaret kapsamında Rektör Yardımcısı ve Kenevir Araştırmaları Koordinatörü Prof. Dr. Güngör Yılmaz ve firma temsilcileri üniversitenin kenevir deneme ekim alanında incelemelerde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM