• DOLAR
  %0,05
 • EURO
  %0,03
 • ALTIN
  %0,05
 • BIST
  %5,16
KENEVİR’DE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

KENEVİR’DE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Endüstriyel kenevir alanında ihtisas üniversitesi olan ve kenevirin bütün biyokütlesinin ekonomiye kazandırılması gibi bir misyonu olan Yozgat Bozok Üniversitesinde, kenevirle ilgili sektör buluşmalarından olumlu sonuçlar alınmaya başlandı.

Bu kapsamda Ankara’da faaliyet gösteren Türkiye’nin inşaat sektöründe öncü firmalarından MESA Holding ile iş birliği protokolü imzalandı.

Üniversitenin Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen iş birliği protokolüne Yozgat Valisi Ziya Polat, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, MESA Holding Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Erol, Rektör Yardımcısı ve Kenevir Araştırmaları Koordinatörü Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın, Prof. Dr. Yücel Güney ve Genel Sekreter Prof. Dr. Uğur Kölemen, fakülte dekanları ve kenevir araştırma grubunda yer alan öğretim üyeleri katıldı.

İş birliği protokolü öncesi Rektör Yardımcısı ve Kenevir Araştırmaları Koordinatörü Prof. Dr. Güngör Yılmaz, üniversitede endüstriyel kenevir alanında yapılan çalışmalar, projeler ve bundan sonraki süreçte yapılması planlanan hedeflere ilişkin kapsamlı bir sunum yaptı.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, ise açıklamasında; “Bu kadim topraklarda bozkır diyarında bilinen bir bitkinin artık ekonomiye kazandırıldığı süreçlerini yaşamak üzereyiz. Heyecanlıyım çünkü bir üniversite, ürettiği bilgiyi teknolojiyle buluşturuyor. Teknoloji sanayici ile buluşuyor ve üniversite sanayi iş birliğinin çok güzel bir anını birlikte yaşıyoruz. Dolayısıyla bu sürece gelmemizde çok değerli paydaşlarımız, hep yanımızda durduğu ve hep bizi destekledikleri için onlara müteşekkirim, onlara çok teşekkür ediyorum.” dedi.

“Eğer Yozgat’ta alternatif ürünler aranacaksa, Yozgat’ın tarım ve hayvancılık bölgesi olduğunu hepimiz biliyoruz” diyen Prof. Dr. Ahmet Karadağ, “Ama bu bölgenin kaderini değiştirecekse bu alanın ekonomiye dönüştürülmesi lazım. O temelde, belediyemize, ilçe belediyelerimize katkılarından dolayı çok teşekkür etmek istiyorum. Bu üniversitenin kuruluşundan bu tarafa emeği olan ve 1976 yılında başlayan meslek yüksekokulu serüveniyle birlikte bugünlere gelmesinde artık bir marka üniversite olmanın hayallerinin gerçekleştiği bir sürece çok önemli katkılar sunan iş insanlarımız Erdoğan Akdağ Bey, Bilal Şahin Bey, Cemil Çiçek Bey, Bekir Bozdağ ve Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay beye çok ama çok teşekkür etmek istiyorum. Evet, biz ihtisas üniversitesi olmamızla birlikte hedeflerimizi “girişim odaklı bir üniversite” olarak konuşlandırdık. Bilgiyi üreten ve bilgiyi teknolojiye dönüştüren, o teknolojiyi de sanayici ile buluşturan bir üniversite olma yolunda ilerliyoruz. İşte bugün inşallah Mesa Holding ile birlikte üniversite sanayi iş birliğinin çok güzel bir örneğini imzalayacağız. Üç alanda Mesa Holding ile yol haritası çiziyoruz. Tarımsal alanda, Medikal ve yapı malzemeleri alanında destek sağlayacaklar. Ben Yozgat Bozok Üniversitesi’nin bir rektörü olarak böyle bir anı, böyle bir süreci yönetme konusunda geldiğimiz nokta itibariyle mutlu ve heyecanlı olduğumu, bölgemize, ülkemize, memleketimize bu temelde değer kattığım için heyecanlı olduğumu tekrar ifade ediyorum.” açıklamasında bulundu.

Mesa Holding Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Erol da Mesa Holding ailesi olarak Yozgat Bozok Üniversitesi ile yaptıkları iş birliğinden dolayı heyecanlı ve mutlu olduklarını söyledi.

Yozgat Bozok Üniversitesi’nin endüstriyel kenevir alanında ihtisas üniversitesi olduğuna dikkat çeken ve bugün yapılan iş birliği protokolü ile yapmayı planladıkları yatırımların Yozgat’ın tarımına, endüstrisine, ekonomik yapısına ve istihdamına katkı sağlayacağını ifade eden Erol, “Bu çalışmaların ülkemizin geleceğiyle ilişkili olacağına ben inanıyorum. Gelecekte yine hepimiz bir araya geleceğiz ve mutlu olacağız. Bunun ilk adımının atıldığı ortamda bulunmaktan da çok mutluyuz. İş birliği protokolümüz üniversitemize ve holdingimize hayırlı olsun” dedi.

“Bugünün hem Yozgat hem de üniversitemiz için özel,  anlamlı ve bereketli bir gün olduğunu belirten Yozgat Valisi Ziya Polat,” ise, üniversitenin endüstriyel kenevir alanında yaptığı çalışmalar sonrası çok sayıda sektör temsilcileri ile görüşmeler yapıldı. O görüşmelerden olumlu sonuçlar alınmaya başlamasından ve endüstriyel kenevir alanında Mesa Holding ile iş birliği protokolünün imzalanıyor olmasından mutluluk duyduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından Üniversite ve Mesa Holding arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM