• DOLAR
  %-0,01
 • EURO
  %-0,08
 • ALTIN
  %0,03
 • BIST
  %1,05
KENEVİRLER TOPRAKLA BULUŞTU

KENEVİRLER TOPRAKLA BULUŞTU

Kenevire dayalı sanayinin Yozgat ve yöresinde çeşitlenmesi, kenevirin bütün biyokütlesinin endüstriye kazandırılması hedefleriyle “Endüstriyel Kenevir” alanında ihtisaslaşan üniversitede deneme kenevir ekimi yapıldı.

Tekstilden otomobil sektörüne, inşaat malzemelerinden kozmetik ürünlere, biyokütle yoluyla enerji sektöründen gıda sanayine kadar geniş yelpazede kullanım alanı bulunan endüstriyel kenevirin ekimi gerçekleştirildi.

Kenevir Araştırma Enstitüsü tarafından yerli ve yabancı ürün çeşitleriyle kampüs yerleşkesinde gerçekleştirilen kenevir ekimine Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcısı ve Kenevir Araştırmaları Koordinatörü Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın,  Prof. Dr. Yücel Güney, Üniversitenin Genel Sekreteri Prof. Dr. Uğur Kölemen katıldı.

Ekimi yapılan kenevirler, Kenevir Araştırma Enstitüsü bünyesindeki araştırma gruplarının akademik çalışmaları, kısa, orta ve uzun vadede hedeflenen projelere ilişkin saha çalışmalarına da hammadde imkânı sağlıyor.

Rektör Yardımcısı ve Kenevir Araştırmaları Koordinatörü Prof. Dr. Güngör Yılmaz, tekstilden otomobil sektörüne, inşaat malzemelerinden kozmetik ürünlere, biyokütle yoluyla enerji sektöründen gıda sanayine kadar geniş yelpazede kullanım alanı bulunan endüstriyel kenevirin gerekli yasal düzenlemelerin yapılması halinde ülke ekonomisine önemli bir katma değer sağlayacağını söyledi.         Yılmaz, kenevirin doğal ekiminin yanı sıra sektörlerin ihtiyaçlarına göre laboratuvar ortamında kenevir bitkisi üretebildiklerine dikkat çekti.

İhtisas Üniversitesi olarak kenevirin bütün biyokütlesini endüstriye kazandırma hedefleri doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüklerini yineleyen Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ ise, Yozgat Bozok Üniversitesi’ni ihtisas alanı olan kenevir özelinde,  daha fazla bilgi ve ileri teknoloji üreten odak bir üniversite hüviyetine kavuşturmayı hedeflediklerini belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM