• DOLAR
  8,4396
  %-0,19
 • EURO
  10,0747
  %0,06
 • ALTIN
  492,32
  %-0,95
 • BIST
  1.393
  %0,09
KENEVİRLER TOPRAKLA BULUŞTU

KENEVİRLER TOPRAKLA BULUŞTU

“Endüstriyel Kenevir” alanında Bölgesel Kalkınma Odaklı İhtisaslaşma Projesi kapsamına seçilen Yozgat Bozok Üniversitesince yürütülen projenin ilk ayağı olan kenevir toprakla buluşturuldu. Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, “Kenevir projelerimiz kapsamında ilk tohumları besmele ile toprakla buluşturduk. Bundan sonraki aşamada diğer lokasyonların ekimi ve bakım işlemleri yapılacak” dedi.

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ’ın katılımlarıyla Üniversitenin Kenevir Araştırmaları Koordinatörlüğü tarafından kampüs alanında, bilimsel araştırmalar amaçlı kenevir yetiştiriciliği için yasal izin alındıktan sonra, ilk iş olarak kenevir tohumlarının belirlenen deneme planlarına uygun olarak toprakla buluşturuldu.

Bu amaçla yürütülen tarımsal özelliklerin belirlenmesi ve diğer araştırma gruplarına araştırma materyali temini için, kenevir ekimi tamamlandı.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ’ın başlattığı ekim işlemine, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Prof. Dr. Şenol Akın ve Genel Sekreter Prof. Dr. Uğur Kölemen ve Ziraat Fakültesi akademisyenleri katıldı. Ayrıca Üniversiteyle kenevir alanında bir işbirliği protokolü imzalayan CBD Group mensuplarından Selim Çetinel ve Ercüment Debidigen de ekim işleminin son gününe iştirak etti.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, konuyla ilgili yaptığı kısa açıklamada, şunları aktardı.

“Kenevir projelerimiz kapsamında ilk tohumları besmele ile toprakla buluşturduk. Üniversitemiz kampüs alanı için planlanan endüstriyel kenevir ekim işlemini başarıyla tamamlayarak bundan sonraki aşamada diğer lokasyonların ekimi ve bakım işlemleri yapılacak. Tarımsal verilerin elde edilmesi şeklindeki çalışmalarla bu alandaki faaliyetleri sürdüreceğiz. Bu çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM