• DOLAR
  8,6475
  %-0,20
 • EURO
  10,1533
  %-0,07
 • ALTIN
  490,30
  %-0,24
 • BIST
  1.392
  %-1,94
KESİNTİSİZ ENERJİ İÇİN KAR, KIŞ FIRTINA DEMEDEN SAHADALAR

KESİNTİSİZ ENERJİ İÇİN KAR, KIŞ FIRTINA DEMEDEN SAHADALAR

Türkiye genelinde etkili olan sert hava şartları Sivas, Tokat ve Yozgat’ta da kendini gösterirken, bölgede elektrik dağıtım hizmeti veren ÇEDAŞ’ın saha personeli gece gündüz demeden çalışıyor.

ÇEDAŞ’ın ‘enerji timleri’, elektrik nakil hatlarında oluşan arızalara anında müdahale ederek kesintisiz enerji hizmeti sunmak için kar, kış, fırtına demeden sahada görev yapıyor.

Fırtına nedeniyle bölgede 200’e yakın elektrik direğinin devrildiğini kaydeden ÇEDAŞ Genel Müdürü Niyazi Kıvılcım; “İnsanların sokağa çıkamaya dahi imtina ettiği hava koşullarında sahada canla başla çalışarak metrelerce yüksekliklerde arızaları gidermeye çalışan ekiplerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş.(ÇEDAŞ) olumsuz hava koşullarının etkisini yoğun olarak hissettirdiği şu günlerde tüketicilerine kaliteli ve kesintisiz elektrik dağıtım hizmeti sunmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

ÇEDAŞ arıza onarım bakım personellerinden oluşturulan ‘enerji timleri’, yoğun kar yağışı ve fırtına nedeniyle oluşan arızaları gidermek ve enerji kesinti sürelerini minimum seviyeye düşürmek için çetin kış şartlarında yoğun çaba harcıyor. Meteoroloji hava tahmin raporlarını SCADA (Uzaktan Kontrol ve Kumanda) Merkezi’nden günlük takip eden ÇEDAŞ, hizmet bölgesinde oluşan arızalara anında müdahale ediyor.

“FIRTINA 200 DİREĞİ DEVİRDİ”

52 bin 789 kilometrekarelik alanda 3 il, 40 ilçe ve 55 beldede elektrik dağıtım hizmeti verdiklerini belirten ÇEDAŞ Genel Müdürü Niyazi Kıvılcım, son iki günde etkili olan olumsuz hava koşulları nedeniyle özellikle kırsal bölgelerde yaşanan elektrik arızalarının giderilmeye çalışıldığını söyledi.

Elektrik arızaları hakkında bilgi veren Genel Müdür Kıvılcım, “15-16 Ocak tarihlerinde etkili olan kar yağışı ve hızı saatte 100 km’yi bulan fırtına sebebiyle Sivas ve Tokat’ta 200 adet elektrik direği devrildi ve 300 adet iletken kopuğu meydana geldi. Yaşanan arızaların büyük çoğunluğu fırtına nedeniyle dağıtım şebekelerimizin ve iletkenlerin üzerine ağaçların devrilmesi sonucu oluştu” dedi.

“ARIZALAR KISA SÜREDE GİDERİLİYOR”

Yaşanan arızalara enerji timlerinin anında müdahale ettiğini dile getiren Kıvılcım, “Tüketicilerimize kaliteli ve kesintisiz enerji vermek için 7/24 çalışan ekiplerimiz, yolları kapanan köylere Karayolları ve Özel İdare ekipleri ile koordineli şekilde çalışarak ulaşıyor.

Dağlık ve ormanlık alandan geçen enerji nakil hatlarında oluşan arızalara 4×4 arazi araçları ve paletli kar araçları ile ulaşan ekiplerimiz, iş sağlığı ve güvenliği kurallarını gözeterek bakım ve onarım çalışmalarını yürütüyor.

Zorlu coğrafya nedeniyle ekiplerimiz zaman zaman bazı olumsuzluklarla karşı karşıya kalarak mağduriyet yaşayabiliyor. İnsanların sokağa çıkamaya dahi imtina ettiği hava koşullarında sahada canla başla çalışarak metrelerce yüksekliklerde arızaları gidermeye çalışan ekiplerimize ayrıca teşekkür ediyorum. Bölgemizde yaşanan arızaların tamamı kısa sürede giderilerek elektrik kesintisi yaşanan bölgelere enerji verme çalışmaları devam ediyor” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM