• DOLAR
  13,5922
  %-0,58
 • EURO
  15,4346
  %-0,59
 • ALTIN
  778,35
  %-0,01
 • BIST
  1.810
  %0,05
KEYKUBADİYE SARAYI BEŞİNCİ YIL KAZI ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI

KEYKUBADİYE SARAYI BEŞİNCİ YIL KAZI ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI

Kayseri Şeker Fabrikası arazisi içerisinde bulunan, Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Alâeddin Keykubad tarafından yaptırılan ve 1243 Kösedağ Savaşı sonrası Moğollar tarafından tahrip edilen Keykubadiye Sarayı’nın beşinci yıl kazı çalışmalarına Prof. Dr. Ali Baş başkanlığında 26 kişilik kazı ekibi ile başlandı.

Kayseri Şeker Fabrikası arazisi içerisinde yer alan Keykubadiye Sarayı’ndaki kazı çalışmaları Prof.Dr. Ali Baş başkanlığında Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Selçuk Üniversitesi adına yürütmekte olup, Kazı çalışmalarına beş yıldan beri Kayseri Büyükşehir Belediyesi,  Kayseri Şeker Fabrikası ve Türk Tarih Kurumu’nun katkılarıyla devam edilmekte olduğu belirtildi.

Keykubadiye Sarayı Kazı çalışmalarını Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Ak Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu ve Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ile birlikte yerinde inceleyip Kazı Başkanı Prof. Dr. Ali Baş’tan çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

Kayseri Pancar Kooperatifi  Yönetim Kurulu Başkanı  Hüseyin Akay, inceleme sonrası yaptığı açıklamada; “Keykubadiye Sarayı elbette Kayseri Şeker Fabrikasının arazisi içerisinde olmasından dolayı bizim öncelikli olarak ilgimizi çekiyor ve bu işi 2014 yılında başlatmak bize nasip oldu ve biz  böyle bir şerefe nail olduk. Değerli hocalarımız ekibi ile beraber o zamandan beri gerçekten önemli bir gayret gösteriyorlar, asıl olan burada tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkmak, bunun eğer mümkünse yeniden ihya edilmesini arzuluyoruz. Böylece, Kayseri’ye önemli bir turizm merkezi kazandırmış da oluruz diye de ümit ediyoruz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM