• DOLAR
  %0,06
 • EURO
  %0,09
 • ALTIN
  %-0,02
 • BIST
  %1,62
Kınalı Keklikler Boğazlıyan’dan Havalandı

Kınalı Keklikler Boğazlıyan’dan Havalandı

İlçemizde yaban hayatına destek olmak amacıyla kınalı keklikler doğaya salındı. Yaban hayatının zenginleştirilmesine yönelik çalışmalar kapsamında kınalı keklikler, Boğazlıyan’dan doğaya salındı.

İlçemizde yaban hayatına destek olmak amacıyla 200 adet kınalı keklik dün sabah saatlerinde doğaya salındı.

İlçemizin dağlık kesimlerinde keklik popülasyonun artırılması amacıyla Boğazlıyan Avcılar ve Atıcılar Derneği tarafından temin edilen kınalı keklikler Boğazlıyan Kaymakamı Davut Sinanoğlu, İlçe Özel İdare Müdürü Recep Boylu, Sırçalı Belediye Başkanı Tamer Gümüş, Boğazlıyan Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Pehlül Önen, yönetim kurulu üyeleri Mustafa Özdal, Mustafa Tutay ve kalabalık grup  tarafından Sırçalı Beldesi’nde doğaya bırakıldı. Kafeslerde getirilen kekliklerin doğal ortamlarına kavuşması için kanat çırpmaları görsel şölen oluşturdu.

Yozgat Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ve Boğazlıyan Avcılar ve Atıcılar Derneği işbirliğinde keklikler doğaya salındı.

Kaymakam Davut Sinanoğlu, “Sürdürülebilir bir yaban ve av hayatı için av sahaların korunması, kollanması ve geliştirilmesi gerekmektedir. Bir yandan kaçak avlanmanın önüne geçilirken, bir yandan da hayvan sayısı ve çeşitliliğinin de artırılması gerekmektedir” dedi.

-“SIRÇALI AVA KAPALI SAHA”-

Yeni nesillere temiz, bozulmamış bir doğa bırakılması herkesin bir görevi ve sorumluluğu olup, doğadan sadece alan değil aynı zamanda veren olmak anlamında avcılara ve tüm vatandaşlara da büyük görevler düştüğünün altını çizen Kaymakam Sinanoğlu, “Ava kapalı sahada olan Sırçalı Bölgesinde ilgili birimlerce denetim yapılacak, kurulan foto kapanlarla kaçak avlanmaların önüne geçilecektir. Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile Boğazlıyan Avcılar Derneğine bu duyarlı davranıştan dolayı teşekkür ediyoruz. Ayrıca Sırçalı Dağı ve etrafında yapılan ağaçlandırma çalışmaları nedeniyle de Sırçalı Belediyesine ve buranın korunmasında bize destek sağlayan herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Boğazlıyan Avcılar Derneği Başkanı Pehlül Önen ise, avcılara uyarılarda bulunarak, “Keklikler dağlarımızın bir süsü. Buralar koruma altında. Yakalanması, avlanması kesinlikle yasak” dedi.

Önen, “Dağlık kesimlerde keklik popülasyonun artırılması amacıyla Boğazlıyan Avcılar Derneği olarak Yozgat Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nden temin ettiğimiz 200 adet kınalı kekliklerimizi doğaya bıraktık” ifadelerinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM