• DOLAR
  13,5922
  %-0,58
 • EURO
  15,4346
  %-0,59
 • ALTIN
  778,35
  %-0,01
 • BIST
  1.810
  %0,05
KINALI KEKLİKLER BOĞAZLIYAN’DAN HAVALANDI

KINALI KEKLİKLER BOĞAZLIYAN’DAN HAVALANDI

İlçemizde yaban hayatına destek olmak amacıyla kınalı keklikler doğaya salındı. Yaban hayatının zenginleştirilmesine yönelik çalışmalar kapsamında kınalı keklikler, Boğazlıyan’dan doğaya salın   İlçemizde yaban hayatına destek olmak amacıyla 250 adet kınalı keklik dün sabah saatlerinde doğaya salındı.

İlçemizin dağlık kesimlerinde keklik popülasyonun artırılması amacıyla Yozgat Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nden temin edilen kınalı keklikler; Boğazlıyan Kaymakamı Fatih Okumuş, Sırçalı Belediye Başkanı Ferit Koçyiğit, İlçe Jandarma Komutanı Kamil Çaylı, İlçe Özel İdare Müdürü Recep Boylu, Tarım ve Orman Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü Yozgat Şube Müdürlüğü Sorgun AKMF Şefi Metin Yıkılmaz,  İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ümmiye Saygın Çelik, Boğazlıyan Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Pehlül Önen ve yönetim kurulu üyesi Mustafa Tutay ile görevliler tarafından Sırçalı Beldesi’nde doğaya bırakıldı. Kafeslerde getirilen kekliklerin doğal ortamlarına kavuşması için kanat çırpmaları görsel şölen oluşturdu.

Yozgat Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nden temin edilen 250 adet kınalı keklik doğaya salındı.

İlçe Kaymakamı Fatih Okumuş, “Sürdürülebilir bir yaban ve av hayatı için av sahaların korunması, kollanması ve geliştirilmesi gerekmektedir. Bir yandan kaçak avlanmanın önüne geçilirken, bir yandan da hayvan sayısı ve çeşitliliğinin de artırılması gerekmektedir” dedi.

Kaymakam Okumuş, yeni nesillere temiz, bozulmamış bir doğa bırakılması herkesin bir görevi ve sorumluluğu olup, doğadan sadece alan değil aynı zamanda veren olmak anlamında avcılara ve tüm vatandaşlara da büyük görevler düştüğüne vurgu yaparak, 250 adet kınalı kekliğin doğaya salındığını söyledi.

Sırçalı Belediye Başkanı Ferit Koçyiğit ise, Sırçalı dağında bir yandan ağaçlandırma çalışmalarımızı sürdürürken, diğer yandan da doğanın korunmasına yönelik çalışmalarımız sürüyor. Sırçalı Dağı ava kapalı bir saha. O yüzden tüm vatandaşlarımızdan ricamız; kınalı keklikleri avlamasınlar ve doğamıza hep birlikte sahip çıkalım” diye konuştu.

Boğazlıyan Avcılar Derneği Başkanı Pehlül Önen de avcılara uyarılarda bulunarak, “Keklikler dağlarımızın bir süsü. Buralar koruma altında. Yakalanması, avlanması kesinlikle yasak. Dağlık kesimlerde keklik popülasyonun artırılmasını hedefliyoruz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM