• DOLAR
  13,4358
  %0,08
 • EURO
  15,2611
  %0,11
 • ALTIN
  794,51
  %-0,10
 • BIST
  2.042,89
  %0,04
Kınalı Keklikler Doğaya Bırakıldı

Kınalı Keklikler Doğaya Bırakıldı

Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü Yozgat Şube Müdürlüğüne bağlı Çalatlı Keklik Üretim İstasyonunda bu yıl 12 bin keklik üretildi. TRT Haber’in canlı olarak verdiği keklik salımında konuşan Vali Kemal Yurtnaç, “2007 yılından itibaren Türkiye’de Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalıkları vakalarının artması ile birlikte Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından tesis kuruldu. Bu tesisten Türkiye’de 5 tane var. Birisi de Yozgat’ta” dedi.

Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü Yozgat Şube Müdürlüğüne bağlı Çalatlı Keklik Üretim İstasyonunda bu yıl 12 bin keklik üretildi.

Üretilen kekliklerin 3 bin 500 tanesi Yozgat’ta doğaya bırakıldı. Kene ile mücadele kapsamında yetiştirilen ve her yıl doğaya salınan kekliklerin 8 bin 500 tanesi ise başka illere gönderilecek.

Nohutlu Tepesinin arka kısmında düzenlenen etkinliğe Vali Kemal Yurtnaç, Vali Yardımcıları Adem Yılmaz ile Salih Altun, Orman ve Su İşleri İl Müdürü Cihan Eğilmez ve daire müdürleri katıldı.

TRT Haber’in canlı olarak verdiği keklik salımında konuşan Vali Kemal Yurtnaç, “Doğal hayatı korumak lazım. 2007 yılından itibaren Türkiye’de Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalıkları vakalarının artması ile birlikte Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından böyle bir tesis kuruldu. Bu tesisten Türkiye’de 5 tane var. Birisi de Yozgat’ta. Yıllık 10 bin ila 12 bin arasında bir üretim yapılıyor. Biz keklikleri her sene bu aylarda doğaya salıyoruz. Amacımızı insanların sağlıklı bir şekilde yaşaması ve en önemlisi doğal dengeyi korumak. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalıkları Orta Anadolu da özellikle Tokat, Sivas, Amasya ve Yozgat gibi illerde de görülüyor. Kişiler kendileri keneleri çıkarmaya çalışıyor asıl problem o zaman başlıyor. Böyle bir durumda en yakın sağlık kuruluşuna gitmeleri kendi sağlıkları açısından daha iyi olacaktır” dedi.

KEKLİKLERE AV YASAĞI

Keklikler için av yasağı koyduklarını hatırlatan Vali Yurtnaç, “Biz keklikleri avcılar için doğaya salmıyoruz. Yozgat’ta keklik avlamak zaten yasak. İkinci bir yasak ise Aydıncık Kazankaya bölgesinde uyguluyoruz. Geçen sene orada da keklik salımı yaptık. O bölgede ise ciddi kararlar aldık ve bu yasakla kekliklerin doğada yaşamasını sağlayacağız” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM