• DOLAR
  13,5846
  %-0,04
 • EURO
  15,3109
  %0,15
 • ALTIN
  795,54
  %0,17
 • BIST
  1.951,17
  %0,31
Kıraç Araziler Bereketleniyor

Kıraç Araziler Bereketleniyor

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden il genelinde Kop Projesi ile kıraç araziler bereketleniyor. özellikle sulu tarımda KOP’un Yozgat’a büyük katkı sağlayacağını belirten Vali Yurtnaç; “İlimiz su zengini bir il değil. Sulamada su kaybını önleyen kapalı sistem sulama sistemi uygulanıyor. 2017 yılında yapımına başlanılan ve KOP tarafından desteklenerek 8,5 milyon liraya mal olan proje ile kıraç araziler bereketlenecek” dedi.

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Yozgat Valiliği İl Özel İdaresi koordinesinde yapımı tamamlanan Baraklı Göleti Kapalı Sulama Sistemi tamamlanarak arazilerin sulanmasına başlanıldı.

2017 yılında yapımına başlanılan ve KOP tarafından desteklenerek 8,5 milyon liraya mal olan proje ile kıraç araziler bereketlenmeye başladı.

Toplamda 5 bin hektar alanı sulayacak olan projeyi yerinde inceleyen Vali Kemal Yurtnaç, “İlimiz su zengini bir il değil. Sulamada su kaybını önleyen kapalı sistem sulama sisteminin uygulanacağı projeden bu bölgede 5 bin hektar arazi faydalanacak.

Şu anda ilk etapta Baraklı, Konurlu ve Boyalık köylerimizin arazilerine 28 kilometre hat döşenerek 450 hektar araziye test amaçlı su verilmeye başlandı. Bu araziler daha önce kıraçtı ve sadece arpa, buğday veya nohut gibi ürünler yetiştiriliyordu. Suyun gelmesi ile birlikte arazilerimiz bereketlendi ve sulu tarım yaparak çiftçilerimiz alternatif ürünlerde yetiştirebilecek. Sistemin bölgedeki çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Yozgat’ın KOP Projesi kapsamına alınmasında büyük çaba gösteren dönemin Adalet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a ve Yozgat Milletvekillerine teşekkür eden Vali Yurtnaç, özellikle sulu tarımda KOP’un Yozgat’a büyük katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM