• DOLAR
  9,5832
  %-0,20
 • EURO
  11,1359
  %-0,50
 • ALTIN
  556,67
  %0,60
 • BIST
  1.494
  %0,94
KIRSAL KALKINMAYA DESTEK

KIRSAL KALKINMAYA DESTEK

Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri kapsamında 2 tane de Boğazlıyan Cavlak termal bölgesinde olmak üzere 6 adet otel ve restoran gibi Kırsal Turizm projesi Yozgat’a kazandırılacak. Ayrıca verilen destekle; Boğazlıyan Ovakent’te yeni bir işletme kurularak mantar üretim kapasitesi artırılacak. TKDK İl Koordinatörü TÜRKER, Yozgatlı yatırımcıları bir kez daha proje üretmeye davet etti.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Yozgat İl Koordinatörlüğü, IPARD 6. başvuru çağrı döneminde incelemeler sonucunda Yozgat’ta projeleri onaylanan yatırımcılar ile sosyal mesafe kurallarına da uyarak sözleşme imzalıyor.

Avrupa Birliği kırsal kalkınma desteklerini üretici ve girişimcilerle buluşturmak üzere hibe destekleri sağlayan TKDK, 6. başvuru çağrı döneminde başvuru yapan projelerin incelemesine devam ediyor. İncelemesi tamamlanan ve onaylanan toplam proje yatırım tutarları yaklaşık 34 Milyon TL olan 51 proje %65 oranında hibe desteği almaya hak kazandı. Bu kapsamda onaylanan projelere yaklaşık 22 Milyon TL hibe desteği sağlanacak.

 1. Çağrı kapsamında 36 tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği, 2 mantar yetiştiriciliği, 1 fide ve fidan yetiştiriciliği, 1 arıcılık, 5 zanaatkarlık ve yerel ürün işletmesi, 6 kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri projesi Yozgat’a kazandırılacak.

Bu projeler sayesinde 2020 yılı içerisinde Yozgat’ta yaklaşık 34 milyon liralık yatırım yapılacaktır ve yeni istihdam fırsatları oluşturulacaktır.

Proje inceleme süreci hakkında değerlendirmelerde bulunan TKDK Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, “Tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği projelerimizle Yozgat’ta üretilen bitki çeşitliliğinde artış sağlanacaktır. Yeni kurulan bir seracılık projemizde de ekinezya, altın otu ve lavanta gibi bitkilerin yetiştiriciliği yapılarak bitki çeşitliliğimize katkı sağlanacaktır” dedi.

Türker, şunları aktardı.

“Bakliyat işleme ve paketleme projeleriyle Yozgat’ta üretilen nohut, mercimek, fasulye, mısır gibi tarımsal ürünler Yozgat’ta işlenecek ve paketlenecek böylece Yozgat’ın tarıma dayalı ekonomisinde daha büyük bir artış görülecektir. Aynı zamanda zanaatkârlık ve yerel ürünler desteğimiz kapsamında pelet üretimi yapılarak biyo-yakıt olarak kullanımı yapılacaktır. Doğankent’te yatırımı gerçekleşecek projemizle ahşap oyuncak ve eğitim malzemeleri üretimi yapılarak doğal ürünlerden doğal oyuncaklar üretilecek ve çocuklarımızın oyuncakları için kanserojen maddelere alternatif bir üretim sağlanacak ve aynı zamanda da istihdama katkı yapılacaktır.

Üretilen bu oyuncakların büyük bir çoğunluğu Avrupa ülkelerinden talep gördüğü için bu projemiz ile Yozgat’ın ihracatında da artış görülecektir. Zanaatkarlık yatırımlarımız kapsamında Sorgun’da bir mermer ve taş işleme işletmesi kurulumu da gerçekleşecektir.

Bu çağrıda desteklediğimiz mantarcılık projelerimizde hem Boğazlıyan Ovakent’te yeni bir işletme kurularak mantar üretim kapasitemiz artırılacak hem de daha önce destek verdiğimiz Sorgun’daki mantar yetiştiriciliği projemizde güneş enerjisi kullanılarak temiz enerji temiz çevre prensibiyle üretim yapılacaktır.

Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri başlığı altında ise 2 Sarıkaya’da, 1 Şefaatli’de, 1 Yozgat Merkez Azizli Köyünde ve 2 tane de Boğazlıyan Cavlak termal bölgesinde olmak üzere 6 adet otel ve restoran gibi Kırsal Turizm projesi Yozgat’a kazandırılacaktır. Kırsal turizm projelerinin tamamı Turizm İşletme Belgesine sahip olacakları için Yozgat’a büyük katkı sağlayacaklardır. Kazandırılan kırsal turizm projeleriyle Yozgat’ın yıldızlı otel sayısı aratacak, ilçeler turistler için daha çekici olacak ve Yozgat turizm olarak da hak ettiği yere ulaşması için gerekli yapıya sahip olacaktır.”

Son olarak TKDK hibe destekli tesislerde sağlanan istihdama değinen Türker, “Bugün projelerimizde 1000’den fazla insan istihdam edilmektedir. 6.Çağrı’da onaylanan projelerimizle birlikte bu sayının artarak devam etmesi beklenmektedir” dedi ve TKDK olarak kırsal kalkınma projelerini desteklemeye devam edeceklerini vurguladı.

Sözleşmesi imzalanan projelerin diğer yatırımcılara örnek teşkil etmesi gerektiğini söyleyen İl Koordinatörü Selim TÜRKER, Yozgatlı yatırımcıları bir kez daha proje üretmeye davet etti.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM