• DOLAR
  8,6475
  %-0,20
 • EURO
  10,1533
  %-0,07
 • ALTIN
  490,30
  %-0,24
 • BIST
  1.392
  %-1,94
KIRSAL KALKINMAYA DESTEK

KIRSAL KALKINMAYA DESTEK

KOP Bölgesi’nde ilçe bazlı kırsal kalkınma programı uygulanıyor. KOP illerinde ilçe bazlı kırsal kalkınma destek programlarının oluşturulabilmesi için Kırşehir, Kırıkkale, Nevşehir ve Yozgat için Kırsal Kalkınma Çalıştayı düzenlendi.

KOP İdaresi, yeni KOP illerinde ilçe bazlı kırsal kalkınma destek programlarının oluşturulabilmesi için Kırşehir, Kırıkkale, Nevşehir ve Yozgat için Kırsal Kalkınma Çalıştayı düzenledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, ‘Kırsal Dezavantajlı Alanlarda Tarımsal Kırsal Kalkınmaya Yönelik Model Geliştirilmesi Etüt Projesi’ kapsamında, KOP Bölgesine sonradan eklenen Kırşehir, Kırıkkale, Nevşehir ve Yozgat’ta ilçe bazlı destek modelini oluşturmak için önemli bir çalıştaya imza attı.

KOP İdaresi Tarım ve Kırsal Kalkınma Koordinatörü M. Ümit Yorgancılar, bölgede yaşanan mekânsal ve sosyoekonomik dezavantajların avantaja dönüştürebileceği, güçlü üretim kapasitesi ile dünya standardında üretim yapabilmenin amaçlandığını belirterek, “İl ve İlçe bazında ihtiyaçların belirlenmesi ve lokal desteklerin oluşturulması hedefleniyor” dedi.

Kırşehir’de gerçekleştirilen çalıştaya KOP İdaresi Tarım ve Kırsal Kalkınma Koordinatörü M. Ümit Yorgancılar, bölge illerinin merkez ve İlçe Tarım Orman Müdürlüğü İdarecileri ve teknik personelleri, üniversitelerin akademik personelleri ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Ümit Yorgancılar; KOP İdaresi olarak bölgede yaşanan mekânsal ve sosyoekonomik dezavantajların avantaja dönüştürebileceği, güçlü üretim kapasitesi ile dünya standardında üretim yapabilen, örgütlenme ve istihdam düzeyi yüksek, ülke ortalamasının üzerinde gelir üreten, sürdürülebilir rekabet gücüne sahip, ulusal ve uluslararası düzeyde işlevsel bir pazarlama ağına sahip, sosyal ve fiziki altyapısı gelişmiş, refah düzeyi yüksek ve kentsel alanlarla bütünleşik bir KOP kırsalı oluşturmayı amaçladıklarını belirterek, bu konuda yapılması gereken altyapı ihtiyaçlarının belirlenmesi ve uygulanabilir bir destek modelinin ortaya konulması içinde önemli bir çalıştayı gerçekleştirdiklerini söyledi.

İl ve İlçe bazında ihtiyaçların belirlenmesi ve lokal desteklerin oluşturulması için bir araya geldiklerini kaydeden Yorgancılar; “Bütüncül bir yaklaşımla, sosyoekonomik ve ekolojik faktörler göz önünde bulundurularak hazırlanan ‘Kırsal Dezavantajlı Alanlarda Tarımsal Kırsal Kalkınmaya Yönelik Model Geliştirilmesi Etüt Projesi’ ile Meyvecilik, Organik ve İyi Tarım, Örtü Altı Sebzecilik, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler, Küçükbaş Hayvancılık, Tarımsal Örgütlenme, Serbest Sistem Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği, Ürün Dağıtım Kanalları ve İşleme Tesisleri, Arıcılık, Tarım Dışı Gelir Getirici Faaliyetler eksenlerinde ve KOP Bölgesi’ndeki dezavantajlı alanlarda ilçe bazında kırsal kalkınma programı oluşturmayı planlıyoruz. Bu bağlamda saha tecrübeleri bulunan değerli katılımcılarımızın öngörü fikir ve saptamaları ile önemli bir model oluşturmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Toplantının ikinci kısmında ise 11 eksen başlığı altında sorun ve çözüm önerilerinin sunulduğu çalıştaya geçildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM