• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
KIRSALA DESTEKLER BAŞLIYOR

KIRSALA DESTEKLER BAŞLIYOR

“Kırsal Kalkınma ve Turizm Teknik Destek Programı Başvuruları Başladı”

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN), TR72 Bölgesi’nde yer alan Yozgat ve çevresindeki kırsal bölgelerin sosyo-ekonomik gelişimini desteklemek ve alternatif turizm olanaklarını geliştirmek amacıyla “Kırsal Kalkınma ve Turizm Teknik Destek Programı”nı duyurdu.

Bölgedeki yerel aktörlerin kırsal kalkınma ve turizm alanındaki projelerine önemli bir destek sağlamayı hedefleyen programda, kırsal bölgelerde yaşayan bireylerin yaşam kalitesini artırmayı ve turizm potansiyelini en üst düzeye çıkarmayı amaçlıyor.

Program, kırsal alanlarda turizm projelerinin geliştirilmesini teşvik ederek bölgenin doğal güzelliklerini ve kültürel mirasını daha geniş bir kitleye tanıtmayı amaçlıyor. Bu, sadece ekonomik kalkınmaya katkı sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda bölgeye gelen turistlerin sayısını artırarak turizm sektörünün büyümesine de katkı sağlayacaktır.

Kırsal kalkınma ve turizm alanındaki bu teknik destek programı, Yozgat ve çevresindeki bölgenin potansiyelini en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan bir adım olarak dikkat çekiyor.

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı, aralarında Yozgat’ında bulunduğu TR72 Bölgesi’nde bulunan yerel aktörlerin kırsal kalkınma ve turizm alanında projelerine destek sağlamak amacıyla “Kırsal Kalkınma ve Turizm Teknik Destek Programı”nı duyurdu. Program, kırsal bölgelerde yaşayan bireylerin sosyo-ekonomik gelişimlerini artırmayı ve alternatif turizm olanaklarını geliştirmeyi hedefliyor.

Programın öncelikleri şu şekilde belirlendi:

Kooperatiflerin kurumsal altyapısının geliştirilmesi, üretimde kalite standardizasyonu, verimliliğin artırılması, satış ve pazarlama kanallarının geliştirilmesi.

Bölgede yenilikçi tarım teknolojilerinin tanıtılması ve uygulama alanlarının genişletilmesi, kaynak verimliliği, temiz üretim, yeşil mutabakata uyum konularında uygulamaların yaygınlaştırılması.

Ata tohumları ve yöresel ürünlerin saptanması, var olan ürünlerin katma değerli hale getirilmesi.

Genç istihdamının artırılması amacıyla uzman teknik personel yetiştirilmesi ve genç girişimcilerin teşvik edilmesine yönelik çalışmaların geliştirilmesi.

Turizme yönelik insan kaynakları kapasitesinin ve niteliğinin artırılması.

Sürdürülebilir turizm sertifikasyon süreçlerine katkı sağlayacak çalışmaların geliştirilmesi.

Programa başvurular, KAYS (Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi) üzerinden yapılabilecek. Başvuru dönemi 4 Eylül – 24 Ekim 2023 tarihleri arasında açık olacak. Taahhütname teslim son tarihi ise 31 Ekim 2023 olarak belirlendi.

Programdan yararlanabilecek kuruluşlar arasında valilikler, kaymakamlıklar, il özel idareleri, belediyeler, birlikler, üniversiteler, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, birlikler ve kooperatifler, organize sanayi bölgeleri, küçük sanayi siteleri, teknoparklar ve iş geliştirme merkezleri yer almaktadır.

Toplam bütçe 2.250.000 TL olarak belirlenmiştir.

Bu destek programı ile bölgedeki kırsal kalkınma ve turizm projelerinin desteklenmesi ve bölgenin kalkınmasına katkı sağlanması amaçlanıyor. Başvurularda KAYS sistemini kullanabilir ve daha fazla bilgiye Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın resmi internet sitesinden ulaşabilecek. (Hüseyin TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM