• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UZATILDI

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UZATILDI

Resmi Gazete yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı ile Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında 26 Mart 2020 tarihinde başlatılan Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ), mevcut faydalananlar için 2 ay daha uzatıldı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Taner Yıldız, “Bilindiği üzere Covid-19’un olumsuz etkilerinin azaltılması amacıyla açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi ile Kısa Çalışma Ödeneği devreye alınmıştı. Bu kapsamda ilimiz genelinde talep eden işverenlerimiz Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlandırılarak pandemi döneminin olumsuz etkileri en aza indirilmiştir” dedi.

Yıldız, kısa Çalışma Ödeneğinin Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle 2 ay daha uzatıldığını ifade eden Yıldız, “Böylece, başladıkları tarih esas alınarak, işverenlerimiz kısa çalışma ödeneğinden 31 Ekim’e kadar yararlanmaya devam edebileceklerdir” şeklinde konuştu.

Yıldız, Uzatmadan yararlanabilmek için işverenlerden yeni bir başvuru alınmayacak olup uzatılan bir aylık süreden sonra başlamak üzere iki ay daha bu haktan yararlanılabileceklerini söyledi.       Bununla birlikte, normal faaliyetine başladığı için uzatmadan faydalanmak istemeyen veya daha önce uygulanan çalışılmayan süreleri azaltmak isteyen işverenlerin bu durumu İl Müdürlüğüne bildirmeleri gerektiğini aktardı.

Ayrıca Normalleşme Desteğini de hatırlatan Yıldız, Kısa çalışma ödeneğine veya nakdi ücret desteğine başvurmuş olan işverenlerin, kısa çalışma ödeneğinden veya nakdi ücret desteğinden faydalandırılan sigortalıların, normal çalışma düzenine geçmesi halinde Normalleşme Desteği ile SGK’ya ödeyecekleri primlerden mahsuplaşma yapılacağını da sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM