• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
KIZAMIK HAKKINDA BİLGİLENDİRME YAPILDI

KIZAMIK HAKKINDA BİLGİLENDİRME YAPILDI

“Sağlık Çalışanlarına Kızamık Bilgilendirme Eğitimi Verildi”

Aile hekimleri, sağlık müdürlüğü personelleri ve acil hekimlerine kızamık hakkında bilgilendirme eğitimi verildi.

Yozgat’ın Yerköy İlçe Sağlık Müdürlüğü, ilçede görevli aile hekimleri, sağlık müdürlüğü personelleri ve acil hekimlerine kızamık hakkında bilgilendirme eğitimi düzenledi. Eğitim, ilçe sağlık müdürlüğünde görevli aile hekimi Uzm. Dr. Samet Şahin tarafından verildi.

Uzm. Dr. Şahin, eğitimde kızamığın, hava damlacıkları yoluyla kişiden kişiye bulaşabilen oldukça bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığı olduğunu vurguladı. Hastalığın belirtileri arasında ateş, kuru öksürük, burun akıntısı, gözlerde kızarıklık ve döküntü bulunduğunu belirten Şahin, hastalığın tedavisinin destekleyici olduğunu ve aşı ile korunmanın mümkün olduğunu ifade etti.

Kızamık aşısının, 15 aylık çocuklara tek doz uygulandığını ve beslenme veya bağışıklık sistemi bozukluğu olan çocuklarda 6 ay sonra bir destek dozu daha yapıldığını aktaran Uzm. Dr. Şahin, salgın dönemlerinde 9 aylıktan büyük tüm çocuklara aşı uygulanabileceğini ve 15 ay tamamlandığında bir destek dozu daha yapıldığını belirtti.

Eğitim sonunda, sağlık çalışanları tarafından soruları yanıtlayan Uzm. Dr. Şahin, kızamık hakkında bilgi sahibi olan ve aşılarını yaptıran kişilerin hastalığın bulaşmasından korunabileceğinin altını çizdi. Sağlık çalışanlarının bu bilgilerle topluma daha iyi hizmet vereceğini ve kızamıkla mücadelede önemli bir rol üstleneceğini ifade etti.

Kızamığın tedavisi nasıldır?

Kızamık, bir RNA virüsü olan Rubella virüsünden kaynaklanan bulaşıcı bir hastalıktır. Kızamık, enfekte bir kişinin öksürmesi veya hapşırması sırasında havaya salınan damlacıklar yoluyla yayılır. Damlacıklar, bir kişinin nefesini soluyan veya damlacıklarla kirlenmiş bir yüzeye dokunup ardından gözlerine, burnuna veya ağzına dokunan kişilere bulaşabilir.

Kızamığın tedavisi yoktur, ancak semptomların tedavisi yapılabilir. Kızamık geçiren kişilerin genellikle ateş, öksürük, burun akıntısı, gözlerde kızarıklık ve döküntü gibi semptomları vardır. Bu semptomlar genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden geçer.

Kızamık geçiren kişiler, ateşi düşünceye kadar yatak istirahati yapmalıdır. Ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar ve öksürük şurupları kullanılarak semptomlar hafifletilebilir. Kızamık geçiren kişiler, bakteriyel enfeksiyonlara yakalanmamak için bol sıvı tüketmelidir.

Kızamık geçiren kişilerin, 10 gün boyunca diğer insanlardan izole edilmesi önemlidir. Kızamık geçiren kişilerin, diğer insanlarla yakın temastan kaçınmaları ve öksürme veya hapşırma sırasında ağzını ve burnunu kapatmaları gerekir.

Kızamık aşısı ile kızamığa karşı korunmak mümkündür. Kızamık aşısı, genellikle kızamık, kabakulak ve kızamıkçık (MMR) aşısı olarak kombine olarak verilir. Kızamık aşısı, genellikle 12-15 aylıkken ve 4-6 yaşlarında olmak üzere iki kez yapılır.

Kızamık, ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Kızamık, zatürre, menenjite ve ensefalite neden olabilir. Kızamık, özellikle bebeklerde, küçük çocuklarda ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha ciddi komplikasyonlara neden olabilir. (Haber Merkezi)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM