• DOLAR
  12,4032
  %0,28
 • EURO
  14,0104
  %0,01
 • ALTIN
  712,16
  %-0,10
 • BIST
  1.776
  %-2,35
Klinik Araştırmalar ve Etik Kurulu Konferansı Düzenlendi

Klinik Araştırmalar ve Etik Kurulu Konferansı Düzenlendi

Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından “Klinik Araştırmalar ve Etik Kurulu” konulu konferans düzenlendi.

Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı öğretim üyesi ve Ankara Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Belli’nin konuşmacı olarak katıldığı konferansa Rektör Vekili Prof. Dr. Şenol Akın ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fuat Köksal, Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ferit Çiçekçioğlu, Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Mahmut Kılıç, Üniversitenin Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Arif Osman Tokat ve çok sayıda öğretim üyesi katıldı.

Konferansta, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı öğretim üyesi ve Ankara Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Belli Klinik Araştırmalar Etik Kurulunun işleyişi hakkında sunum eşliğinde bilgi verdi.

Prof. Dr. Mehmet Melli’nin Etik Kurulların değerlendirme kriterlerine de değindiği konferansta gönderilen dosyaların usul ve esas yönünden iki kısımda incelendiğini ve dosyaların usul yönünden uygun tarihte yapılıp yapılmadığına, dosyada üst yazının olup olmadığına ve uygun form kullanılıp kullanılmadığı gibi özelliklerine bakıldığını dile getirdi.

Prof. Dr. Mehmet Melli, dosyaların esas yönünden incelenmesini ise şu şekilde anlattı:              “Çalışmanın net, anlaşılır bir hipotezi var mı, araştırmacılar bu çalışma için uygun mu, dosya uygun şekilde hazırlanmış mı, çalışmanın metodolojisi yeteri kadar açık mı ve çalışmanın amacına uygun mu gibi detaylar esas yönünden önemlidir.”

Konferans sonunda Üniversitenin Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ferit Çiçekçioğlu tarafından Prof. Dr. Mehmet Melli’ye teşekkür belgesi ve hediye takdim edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM