• DOLAR
  %0,05
 • EURO
  %0,42
 • ALTIN
  %0,84
 • BIST
  %-0,82
KOBİ’LERE KOSGEB DESTEĞİ

KOBİ’LERE KOSGEB DESTEĞİ

KOBİ’LERE SEBZE VE MEYVE SOĞUK ZİNCİR FİNANSAL KİRALAMA DESTEĞİ

KOSGEB İdaresi  Başkanlığı,  Küçük ve orta ölçekli işletmelerin, sebze ve meyve zayiatını azaltmak üzere soğuk zincir oluşturmaları sürecinde, finansal kiralama yöntemiyle temin edecekleri, yerli malı ve yeni soğuk hava ünitesi veya soğutucu frigorifik kasa, ünite yatırımları için finansal kiralama faiz, kâr payı masraflarına katkı sağlanması amacıyla,  Sebze ve Meyve Soğuk Zincir Finansal Kiralama Destek Programını devreye aldı.

KOSGEB Yozgat İl Müdürü Mustafa Işık, küçük ve orta ölçekli işletmelerin, sebze ve meyve zayiatını azaltmak ve soğuk zincir oluşturmalarının sağlanması amacıyla Sebze ve Meyve Soğuk Zincir Finansal Kiralama Destek Programının uygulanmaya başladığını söyledi.

“Bu destek programından yararlanılabilmesi için işletmenin; Türk Ticaret Kanununda tanımlı gerçek veya tüzel kişi statüsünde, KBS’de kayıtlı, aktif durumda olması ve Toptancı Hallerinde faaliyet gösteren Tüccar, komisyoncu meslek mensupları, sebze ve meyve taşımacılığı yapan işletmeler ile bu alanda faaliyet gösteren lojistik firması olması gerekmektedir” diyen Işık, açıklamasında şunları kaydetti.

“Bu Destek Programında, Finansal Kiralama Kuruluşu tarafından işletmeye kiralanan yerli malı soğuk hava ünitesi ve/veya soğutucu frigorifik kasa/ünitenin KDV hariç bedeli için finansal kiralama faiz/kâr payı masraflarına KOSGEB tarafından belirlenen koşullarda destek verilir.

Destek programının süresi işletme için üç yıldır. Destek programı kapsamında, desteğe konu Finansal Kiralama Kuruluşlarına işletme geri ödemelerinin vadesi, ilk 6 ayı ödemesiz dönem olmak üzere azami 36 aydır. Destek programı kapsamında finansal kiralama faiz/kâr payı masrafları için işletmelere geri ödemesiz olarak azami 750.000.-TL’ye kadar, Soğuk hava ünitesi için azami 150.000.-TL’ye kadar  destek sağlanır.”

KOSGEB Yozgat İl Müdürü Mustafa Işık, “Destek programı kapsamında işletmeye finansal kiralama faiz/kar payı için sağlanacak destek oranı, her bir ürün için azami 10 destek puan oranıdır. Destek programı kapsamında işletmenin azami 1 (bir) adet soğuk hava ünitesi ve/veya azami 10(on) adet soğutucu frigorifik kasa/ünite finansal kiralamaları desteklenir.

Soğuk hava ünitesi ve/veya soğutucu frigorifik kasa/ünitesi yeni ürün olmalıdır. İkinci el ürünlerin kiralanması desteklenmeyecektir. Destek programına işletme başvuruları, Finansal kiralama sözleşmesi öncesinde Sebze ve Meyve Soğuk Zincir Finansal Kiralama Destek Programı Başvuru Formu ile KOSGEB KOBİ Bilgi Sistemi üzerinden online olarak yapılır ve onaylanır. Başvurunun işletme tarafından ilk onaylandığı tarih destek programı başvuru tarihidir.

Başvurusu kabul edilen işletmeye KBS üzerinden bildirim yapılır. İşletme bu bildirimin ardından protokole taraf Finansal Kiralama Kuruluşu ile bu destek programı ve protokole uygun olarak finansal kiralama sözleşmesini imzalayarak Destek Sürecini başlatır. Destek ödemeleri ise işletmelerin destek ödeme talebi ile işletme adına ilgili finansal kiralama kuruluşunun banka hesabına yapılır. Sebze ve Meyve Soğuk Zincir Finansal Kiralama Destek Programı hakkında ayrıntılı bilgiler KOSGEB Yozgat Müdürlüğünden alınabilir.” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM