• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
KOMBİLER YANLIŞ KULLANILIYOR, FATURALAR ARTIYOR!

KOMBİLER YANLIŞ KULLANILIYOR, FATURALAR ARTIYOR!

DOĞRU KULLANIM NASIL OLMALI?

UZMANI YANITLADI!

Kış aylarının etkisini giderek hissettirmeye başladığı bu günlerde, evleri ısıtmak için kullandığımız kombiler, yapılan hatalardan dolayı cep yakabiliyor. Alınacak basit önlemler sayesinde, kabarık faturaların önüne geçmek mümkün!

Fortes Mühendislik A.Ş Bölge Müdürü, Makine Mühendisi Muhammet Emin Nas, doğalgazın doğru kullanımı konusunda dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı.

“Basit Yönergelere Uyularak Enerji Tasarrufu Sağlanabilir”

Isınma ve sıcak su ihtiyaçları için kombi kullanan hanelerin, alacağı küçük önlemlerle tasarruf edilebileceğini vurgulayan kombiler konusunda uzman olan Makine Mühendisi Muhammet Emin Nas, tasarruf yapabilmek için alınacak önlemlere açıklık getirdi.

Kombilerin yanlış kullanımı daha yüksek enerji tüketimine ve daha yüksek faturalara neden olabileceğini belirten Nas, birkaç basit yönergeyi izleyerek faturalardan ciddi anlamda tasarruf edilebileceğini dile getirdi, yapılacak tasarrufun çevreye de olumlu katkı sağlayacağının altını çizdi.

Kombinin Kapatılması Tasarruf Sağlamıyor!

Doğalgaz ile ısınan hanelerin henüz yolun başında yanlış yapabildiğini dile getiren Nas, kişilerin en sık yaptığı hatanın ihtiyaçlarına göre çok küçük ya da çok büyük bir model kombi ile ısınmaya çalışması olduğunu söyledi. Kombinin sürekli olarak açılıp, kapanması söz konusu olduğuna işaret eden Nas, evde olunmadığı dönemlerde kombilerin kapatılmaması gerektiğini aktardı.

“Evlerde yapılan en büyük hatalardan birisi de kombiyi kullanmadığınız zamanlarda tamamen kapatmaktır. Bu, enerji tasarrufu sağlayacak gibi görünse de aslında ortamın soğumasına neden olabilir ve bu da onu tekrar istenen sıcaklığa getirmek için daha fazla enerji gerektirecektir. Bunun yanı sıra kullanım suyunu optimum sıcaklıkta tutmak, tasarruf sağlayacaktır.” şeklinde ifade etti.

“Ortam Sıcaklığını 1 Derece Dâhi Düşürmek Tasarrufu Artırıyor!”

Kombinin sıcaklığının doğru bir şekilde ayarlamasının, enerji tasarrufu sağlamaya yardımcı olabileceğini söyleyen Nas, sözlerine şöyle devam etti:

“Ortam sıcaklığını sadece bir derece düşürmek, gaz tüketiminizden yüzde 6 ile yüzde 7 arasında tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Ayrıca radyatörlerde oda termostatı ve termostatik vana kullanılması, sıcaklığın istenilen seviyede tutulmasına yardımcı olarak yüzde 15’e varan tasarruf sağlama potansiyeline sahiptir.

Son olarak, kombinizin bakımını düzenli olarak profesyonelce yaptırmanız ve binanızın uygun şekilde yalıtıldığından emin olmanız da önemli. Bu ipuçlarını takip ederek enerji faturalarınızdan tasarruf edebilir ve karbon ayak izinizi de azaltabilirsiniz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM