• DOLAR
  %0,08
 • EURO
  %-0,55
 • ALTIN
  %0,45
 • BIST
  %-0,15
Konkordato Komiserliği Eğitimi Verilecek

Konkordato Komiserliği Eğitimi Verilecek

Ekonomik kriz nedeniyle bazı şirketlerin konkordato ilan etmesinden dolayı, bu şirketlere konkordato komiseri atanacağı belirtilerek, Yozgat SMMM Odası tarafından TÜRMOB-TESMER işbirliği ile ortaklaşa  eğitim verilecek.

Yozgat SMMM Odası Başkanı Ahmet Bulut, son günlerde yaşanan  ekonomik kriz nedeniyle bazı şirketlerin konkordato ilan etmesinden dolayı, bu şirketlere konkordato komiseri atanacağını, TÜRMOB-TESMER ile ortaklaşa  hafta sonu (2 Gün) yapılacak olan eğitimin  Oda tarafından verileceğini söyledi.

SMMM Odası Başkanı Ahmet Bulut, yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti.

“15.03.2018 tarihinde 7101 Sayılı İcra iflas Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun’un 30361 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanması ile iflasın ertelenmesi kurumu kaldırılmış, konkordatoya ilişkin hükümler değişmiş ve daha etkin, işlevsel hale getirilmiştir. Bu kapsamda 02.06.2018 tarihli 30439 Sayılı Resmi Gazete ile Konkordato Komiserinin Niteliklerine ve Alacaklılar Kurulunun Zorunlu Olarak Oluşturulmasına Dair Yönetmelik yayınlanmıştır.

Konkordato ile ilgili hukuki ve mali bilgiler, başvurunun yapılması, sürecin işleyişi, borçlu ve alacaklılar için hukuki sonuçlar vb. konulara ilişkin bilgilerin; konkordato komiseri olarak görev almak isteyen ve konkordato süreçlerinde borçlu yada alacaklı yönünden danışmanlık görevi yürütecek meslek mensuplarımıza aktarılabilmesi amacıyla Odalarımızda yüz yüze eğitim yöntemiyle “Konkordato Komiserliği Eğitimi” yapılacaktır.

Eğitim,  en az 30 katılımcının oluşumu ile yapılacak olup katılımcılar başvurularını yazı eki Ön Başvuru Formu’nda yer alan bilgilere göre Odalarımıza yapacaklardır. Odalarımızın 30 katılımcıya ulaşmalarını takiben eğitim verilecektir.

“BAŞVURU ŞARTLARI”

(1) Konkordato komiseri olarak görevlendirilecek kişilerde aşağıdaki nitelikler aranır: Türk vatandaşı olmak. Tam ehliyetli olmak. En az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerden veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtiçindeki veya yurtdışındaki öğretim kurumlarından mezun olmak ve beş yıldan az olmamak üzere mesleki tecrübeye sahip bulunmak. İflas etmemiş olmak. Son üç yıl içinde görevin gerektirdiği özen yükümlülüğüne uymadığından dolayı konkordato komiserliği görevine son verilmemiş olmak.

Görevlendirildiği tarih itibarıyla disiplin yönünden meslekten veya memuriyetten çıkarılmamış ya da sanat icrasından veya mesleki faaliyetten yasaklanmamış olmak. Kamu hizmetinden yasaklı olmamak. Fiilen yürütmekte olduğu mesleğinin ilgili mevzuatında, konkordato komiserliğini yürütmesine engel bir hüküm bulunmamak. 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıldan fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar ile zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık, gerçeğe aykırı bilirkişilik veya tercümanlık yapma, yalan tanıklık ve yalan yere yemin suçlarından mahkûm olmamak.

Terör örgütleriyle iltisaklı veya irtibatlı olmamak. Konkordato komiseri olarak üç kişinin görevlendirilmesi halinde, seçilecek komiserlerden birinin hukukçu ve birinin de yeminli mali müşavir olması tercih edilir. Bir kişi eş zamanlı olarak beşten fazla dosyada geçici komiser ve komiser olarak görev yapamaz.”

Bulut, “Yukarıda bulunan şartları taşıyan meslektaşlarımızın ve  hukukçularımızın  12 Kasım 2018 tarihine kadar  eğitim bedeli olan 885 TL’yi yatırarak başvuru  yapacaklardır. Türkiye İş Bankası Dikmen Şubesi Şube Kodu : 4248 Hesap No: 487299 IBAN : TR30 0006 4000 0014 2480 4872 99 nolu Hesap numarasına Eğitim bedelinin ödendiğine ilişkin banka dekontunu Yozgat SMMM Odamıza teslim edeceklerdir” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM