• DOLAR
  12,4902
  %4,09
 • EURO
  14,0407
  %0,23
 • ALTIN
  720,04
  %4,34
 • BIST
  1.776
  %-2,35
“KOP BÖLGESİNİN FİDELERİ MERAM’DA YETİŞECEK”

“KOP BÖLGESİNİN FİDELERİ MERAM’DA YETİŞECEK”

Aralarında Yozgat’ın da bulunduğu KOP Bölgesi illerinin sebze ve çiçek gibi fide ihtiyacı karşılanıp, yerel potansiyel harekete geçirilecek. Kaynakların yerinde ve etkin kullanılması ve değerlendirilmesi sağlanacak. Kurulan tesis de kaliteli fide üretimi yapılacak.

KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, Konya, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat’tan oluşan tüm KOP Bölgesi illerinin sebze ve çiçek gibi fide ihtiyacını karşılayarak yerel potansiyeli harekete geçirmeyi, kaynakların yerinde ve etkin kullanılmasını ve değerlendirilmesini sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Projenin başta bölge tarımına katkı sağladığı kadar, bölgedeki kurum ve kuruluşların iş birliği kültürünü yansıtması açısından da çok önemli bir adım olduğunu dile getiren Bostancı, ” Proje hazırlığında Meram İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün, yerel yönetim ayağında Meram Belediyesi’nin, proje ortaklarında Karatay Ziraat Odası Başkanlığı ve Konya Merkez Sebze Üreticileri Birliğinin, merkezi yönetim ayağında ise KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının finansman desteği ile yer aldığı bu projeyi son derece önemsiyoruz” dedi.

KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, şunları aktardı.

“Bölge genelinde sebzecilik üretimi ve örtü altı tarım uygulamaları son zamanlarda hızla yaygınlaşıyor ve çok ciddi bir fide ihtiyacı mevcut. Bu proje ile bölge ihtiyacının yine bölgede üretilerek karşılanması açısından önemli bir özelliğe sahip. Sahil bölgesinden gelen fidelerde 10-15 gün gibi bir adaptasyon süresi olmaktadır. Kurulan bu tesis ile hem bu 10-15 günlük zaman kaybını önlemiş olacağız hem de hastalıklardan arındırılmış kaliteli fide üretimini yerinde yapmış olacağız. Projenin oluşmasında emekleri olan Meram Kaymakamlığımıza, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüze ve özellikle Meram Belediyemize, Karatay Ziraat Odamıza ve Konya Merkez Sebze Üreticileri Birliğimize çok teşekkür ediyorum, tesisin hayırlı olmasını diliyorum.”

Yaz sezonunda yaklaşık 10 milyon adet sebze fidesi üretimi gerçekleştirilecek tesiste üretimin olmadığı dönemde ise belediyeler ve özel kuruluşlar için park bahçelerde kullanılmak üzere peyzaj bitkileri üretimi yapılacak.

Toplam 2 milyon liraya mal olan tesisin 1.5 milyon TL’si KOP İdaresi ödeneklerinden karşılandı. Meram Belediyesi tarafından tahsis edilen arazide kurulan tesis 3 bin 200 metrekareli alana sahip tesiste 150 metrekare depo ve idari binalar yer alıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM