• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“KORKMUYORUM, FARKINDAYIM”

“KORKMUYORUM, FARKINDAYIM”

Yozgat’ta “Korkmuyorum, Farkındayım” sloganıyla Kanserle mücadele eğitimi verildi.

Sık görülen kanserler, kanserden korunma yöntemleri ve kanser taramaları hakkında bilgilerin aktarıldığı eğitim seminerinde erken teşhisin hayat kurtardığına dikkat çekildi.

İlde kurum ve kuruluşlarda çalışan kadın personele Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü Toplum Sağlığı Merkezi tarafından ‘Korkmuyorum, Farkındayım’ sloganıyla Kanserle mücadele eğitimi verildi. Verilen bu eğitimle  kansere karşı farkındalık oluşturulması planlanıyor.

İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Toplum Sağlığı Merkezi ve KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi) tarafından Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık ayı kapsamında Uzm. Dr. Damla Sebhan Bozbay ve Hemşire Canan Şener, tarafından Yozgat Valiliği, Yozgat Belediyesi ve diğer Kamu Kurumlarında çalışan bayan personellere yönelik kanser farkındalık eğitimi düzenlendi.

Katılımcılara sık görülen kanserler, kanserden korunma yöntemleri ve kanser taramaları hakkında bilgilerin aktarıldığı seminerde kanser taramaları yapılmak üzere KETEM’ee randevuları oluşturuldu.

Ayrıca gün boyunca bilgilendirme standı valilik konferans salonunda kalarak, 50-70 yaş arası kadın ve erkek personellere GGK Kiti dağıtılarak, soruları cevaplandırıldı, Hekimi Uzm. Dr. Damla Bozbay, tarafından isteyen katılımcılara klinik meme muayenesi yapıldı.

Öte yandan Serviks Kanseri Farkındalık ayı dolayısıyla Yozgat Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Hekimimiz Op. Dr. Sinem Eldem, bilgilendirmede bulundu.

Op. Dr. Sinem Eldem, “Ülkemizde her yıl yaklaşık 4 bin kadına rahim ağzı kanseri teşhisi konuluyor.Rahim ağzı rahim ile vajina arasında rahimin bir parçası olan dokudur. Rahim ağzı kanseri bu dokunun kanserleşmesidir.

Rahim ağzı kanseri HPV (insan papilloma virüs) isimli  virüs nedeniyle oluşan bir kanserdir. Bu virüs rahim ağzı dokusundaki hücreleri enfekte ederek bu hücrelerin anormal büyümesine ve kanserleşmesine sebep olmaktadır.Sigara ve alkol kullanımı, bağışıklık sistemi bozuklukları, sağlıksız beslenme ve çok eşlilik yapmak da risk faktörleri arasında yer almaktadır.Rahim ağzı kanserini düzenlitarama sayesinde kanser gelişmeden tespit etmek mümkündür.Ülkemizde 30-65 yaş aralığındaki kadınlardan 5 yılda bir smear ve HPV -DNA testi yapılması önerilmektedir.

Ülkemizde rahim ağzı kanseri taramaları ÜCRETSİZ olarak Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) yapılmaktadır. ağrısız ve basit bir işlemdir.

Rahim ağzı kanser aşısı%90’lara varan kanser önleme etkinliğine sahiptir. Kız çocuklarına 9-13 arası 2 doz, 13-26 arasında da 3 doz aşı yaparsak hayat boyu bir daha hatırlatma dozuna gerek kalmadan HPV enfeksiyonundan korumaktadır.

Sağlık Bakanlığı’ndan geçen ay yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de yakın zamanda özellikli gruplara ücretsiz HPV aşı uygulaması başlanacağı açıklanmıştır. Unutmayalım ki “Erken Teşhis Hayat Kurtarır” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM