• DOLAR
  13,3869
  %-0,28
 • EURO
  15,1954
  %-0,32
 • ALTIN
  790,38
  %-0,62
 • BIST
  2.048,01
  %0,29
KOSGEB SERMAYE DESTEĞİ SAĞLAYACAK

KOSGEB SERMAYE DESTEĞİ SAĞLAYACAK

Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Faz 2 Başvuruları Başladı.

KOSGEB İdaresi Başkanlığınca,  Covid-19 salgınından etkilenen İmalat sektörlerinde faaliyet gösteren 2019 yılı ve öncesinde kurulan Mikro ve Küçük Ölçekli İmalatçı İşletmeler ile 2017 ve sonrasında kurulmuş imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki yenilikçi genç işletmelere “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı faz 2” kapsamında geri ödemeli Sermaye Desteği sağlanacak.

KOSGEB Yozgat Müdürü Mustafa Işık, (yaptığı yazılı açıklamada) “İmalat sektörlerindeki Mikro işletmelere 30.000.- TL’ye kadar, Bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki yenilikçi Küçük işletmelere ise 75.000.- TL’ye kadar Sermaye Desteği verilecektir” dedi.

KOSGEB Yozgat Müdürü Mustafa Işık, açıklamasında şunları kaydetti.

“Bu Programa, 2019 yılı KOBİ Bilgi Beyannamesine göre asgari 75.000.-TL net satış hasılatı olan imalatçı Mikro ve Küçük İşletme’ler başvuru yapabilirler. İkinci bileşen için bu koşul aranmaz. İmalat ve bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetleri sektörlerindeki  yenilikçi genç MKİ’ler, başvuru koşullarını sağlamaları halinde ikinci bileşen yerine birinci bileşenden yararlanabilir. İşletme başvuruları,21 Haziran 2021 tarihinde başlayan Mikro ve Küçük Ölçekli İşletmelere Hızlı Destek Programı Faz 2’yebaşvuru kriterlerini sağlayan mikro ve küçük ölçekli işletmeler, en geç 09 Temmuz 2021 tarihine kadar,www.kosgeb.gov.tr  adresindeki “E-Hizmetler” menüsünden “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Başvurusu” alt menüsünü seçerek, onlineolarak başvuru yapabilecektir.

KOSGEB Girişimcilik Kredisi Faizi desteğinden yararlanan İşletmeler ile KGF aracılığıyla İşe Devam Kredisinden yararlanan İşletmeler; alınan İşe Devam Kredisinin 250.000 TL ve altında olması halinde programa başvuru yapabileceklerdir. 3-21 Mayıs 2021 tarihleri arasındaki ilk başvuru döneminde destek başvurusu kriterlerini  sağlamadığı için başvurusu reddedilen işletmeler, Belirlenen koşulları sağlıyorlarsa Faz 2’ye başvuru yapabileceklerdir.

Başvuruda, işletmelerin2021 yılı Mayıs ay’ı itibariyle Gelir İdaresi Başkanlığı kayıtlarındaki NACE faaliyet kodları esas alınacak olup, Programa mali kayıtlardaki faaliyet kodları arasında; NACE Rev 2’ye göre “Kısım C – imalat sektörü” veya “Bölüm 62 – bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili faaliyetler sektörü” ya da  “Bölüm 72- Bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetleri sektörü” olan MKİ’ler başvurabilir.

KOSGEB Yozgat Müdürlüğünce,GİB ve SGK resmi kayıtlarına göre başvuru ve uygunluk kriterlerini karşıladığı belirlenen İşletmelere başvuruyu takiben ödeme işlemleri başlatılacaktır.

Başvuru yapan işletmelerin Mali kayıtlardaki net satış hasılatı tutarları dikkate alındığında; 2020 yılı tutarı 2019 yılı tutarına eşit veya az olanMKİ’lerprograma başvurabilecektir. İlgili yılda işletme hesabına göre defter tutan MKİ’ler için dönem içinde elde edilen hasılat ve diğer gelirler toplamı, net satış hasılatı tutarı sayılacaktır.

Programdan yararlanan İşletmeler,Sermaye Desteği geri ödemesini 3 yıl ödemesiz dönemden sonra, 2024 yılından itibaren 4’er aylık dönemlerde  6 eşit taksitte toplamda 5 yıl vadede yapacaklardır.

İşletmelere ödemeler; Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıiçin 3 taksitte yapılacaktır. Geri ödemeli destek için işletmelerden teminat alınmayacaktır.Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı hakkında ayrıntılı bilgiler KOSGEB Yozgat Müdürlüğünden alınabilir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM