• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
KOSGEB’TEN NİTELİKLİ ELEMAN İSTİHDAMI DESTEĞİ

KOSGEB’TEN NİTELİKLİ ELEMAN İSTİHDAMI DESTEĞİ

KOSGEB, Yozgat İl Müdürü Mustafa Işık, “İmalat sektörü ile Bilgisayar Programlama, Danışmanlık ve Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Faaliyetleri sektörlerinde yer alan firmalara nitelikli eleman istihdamının artırılması amacıyla destek sağlayacak. Bu destek programı kapsamında, işletmelerin yeni istihdam edilen nitelikli elemanlarına 150 bin TL’ye kadar destek verilecek” dedi.

Işık, açıklamasında; “Destek programı, son 12 ay içinde mesleki ve/veya teknik lise mezunları, yükseköğretim kurumu mezunları ile mesleki ve/veya teknik lise öğrencileri, ön lisans/lisans öğrencilerinden işletmede tam zamanlı olarak çalışan elemanlar için geçerli olacak. İşletmelerin, sanayide nitelikli eleman desteğinden yararlanabilmesi için bazı şartları sağlamaları gerekiyor. Başvuru yapacak işletmenin, NACE Rev 2 koduna göre C-İmalat Sektöründe, bölüm 62-Bilgisayar Programlama, Danışmanlık ve İlgili Faaliyetler Sektöründe veya bölüm 72-Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Faaliyetleri sektöründe yer alması gerekiyor.

Nitelikli elemanın, 5510 sayılı Kanun kapsamında işe giriş tarihinden önceki son 3 yıl içerisinde SGK prim kaydının olmaması veya en fazla 180 gün prim kaydının olması gerekiyor. Nitelikli elemanın yeni mezun, kadın, engelli, birinci derece şehit yakını veya gazi olması halinde destek oranına %20 ilave edilecek. İşletmeye program süresince destek üst limiti dahilinde en fazla 4 farklı nitelikli eleman için destek ödemesi yapılacak” ifadelerine yer verdi.

KOSGEB, Yozgat İl Müdürü Mustafa Işık, şunları aktardı.

“Teknoparklarda faaliyet gösteren işletmeler ile Ar-Ge merkezleri ve tasarım merkezleri için desteğin üst limiti 150.000 (yüz elli bin) TL olup, diğer işletmeler için destek üst limiti 100.000 (yüz bin) TL’dir.

Başka kurum / kuruluşlardan herhangi bir isim altında destek alınan elemanlar ile işletme sahibi veya ortakları ile bunların ana, baba, kardeş, eş ve çocukları, emekliler, yurt dışında öğrenim gören öğrenciler ve yabancı uyruklular bu destek kapsamında istihdam edilemez. İlk destek ödeme talebinde nitelikli elemanın işletmede işe giriş tarihindeki öğrenim durumu esas alınır. Destek sürecinde nitelikli elemanın öğrencilik ve mezuniyet durumunda değişiklik olması halinde yeni öğrenim durumu katsayısı uygulanır.

Destek süresince, istihdam edilen elemanın sadece destek verilen işletmede sigorta kaydının olması gereklidir. Nitelikli elemanın işten çıkarılması veya kendi isteği ile işten ayrılması durumunda elemana ilişkin destek süreci sona erer. Ancak askerlik, doğum gibi sebeplerle işten ayrılan ve daha önce bu destek kapsamında istihdam edilmiş olan elemanın yeniden aynı işletmede işe başlaması halinde programın geçerlilik süresi içerisinde olması şartı ile destek verilebilir.”

Işık, nitelikli eleman desteği konusunda KOSGEB Yozgat Müdürlüğünden ayrıntılı bilgi alınabileceğini de kaydetti. (Hüseyin TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM