• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
KÖYLERDE GES HEYECANI

KÖYLERDE GES HEYECANI

“Boğazlıyan’da 15 Köy Elektriğini Kendisi Üretecek”

Boğazlıyan Köylere Hizmet Götürme Birliği, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmek amacıyla 15 köyde Güneş Enerji Sistemi (GES) projesini başlatıyor. Abdilli, Belören, Çakmak, Çalapverdi, Dereçepni, Devecipınar, Esentepe, Gövdecili, Güveçli, Karakuyu, Müftükışla, Özler, Yapalak, Yenikışla ve Yoğunhisar köylerinde toplam 290 HP gücünde güneş enerji santralleri kurulacak.

Bu önemli proje ile köylere modern ve sürdürülebilir enerji kaynakları sağlanacak. Güneş enerjisi, çevre dostu bir seçenek olduğu için hem doğal kaynakları koruyacak hem de köylerin elektrik ihtiyaçlarını karşılayacak. Ayrıca, enerji maliyetlerinin azalmasıyla birlikte köy sakinlerinin ekonomik açıdan da rahatlama sağlaması hedefleniyor.

Projenin finansmanı ise ilçe özel idare ve muhtarlık arasında paylaşılacak. Özel idare, projenin yüzde 70’ini karşılayacakken muhtarlık da yüzde 30’luk bir katkıda bulunacak. Bu işbirliği sayesinde köylerdeki Güneş Enerji Sistemi’nin hayata geçirilmesi mümkün olacak.

Proje ihalesi ise 2 Haziran 2023 Cuma günü Boğazlıyan Kaymakamlığı’nda gerçekleşecek. İhale sürecinin tamamlanmasının ardından, güneş enerji santrallerinin inşası başlayacak ve köyler kısa sürede Güneş Enerji Sistemi’ne kavuşacak.

Boğazlıyan Kaymakamı Recep Aydın, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yüzde 70’i devlet yüzde 30’u ise muhtarlık desteğiyle kurulacak olan güneş enerjisi santrali (GES) panellerinde elektrik üretilmeye başlanılması ile birlikte köylerdeki içme sularındaki elektrik ihtiyacının karşılanmasının planlandığını söyledi.

Aydın, Boğazlıyan Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği’nce hazırlanan GES projesinin Santraller sayesinde özellikle köylerin içme suyunda kullanılan elektrik tüketiminin azalacağı kaydetti. “Güneş Enerjisi Santraliyle doğaya zarar vermeden üretilen elektrik enerjisiyle köylerimizin ihtiyaçları için karşılanacak” dedi.

Aydın, Başhoroz ve Yazıkışla köylerinde cazibe sistemi ile içme suyunu kullandıkları bilgisini verdi. Aydın, Yeşilhisar, Oğulcuk, Poyrazlı, Bahariye ve Yazıçepni köylerinde ise GES sisteminin daha önce kurulduğunu anımsattı.

Boğazlıyan Köylere Hizmet Götürme Birliği, bu önemli adımla köylerde sürdürülebilir enerji kullanımının artırılmasına katkıda bulunmayı hedefliyor. Güneş enerjisiyle çalışan santrallerin köylerdeki yaşam kalitesini ve çevresel sürdürülebilirliği artırması bekleniyor. (Erol TARİKCİ)

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM