• DOLAR
  %0,02
 • EURO
  %0,59
 • ALTIN
  %-0,41
 • BIST
  %2,25
KÜÇÜK EVLİLİK BÜYÜK SORUN

KÜÇÜK EVLİLİK BÜYÜK SORUN

Yozgat İl Geneli Türkiye’de Erken Yaşta Zorla Evlilik Konusunda 20. Sırada Yer Alıyor.

TÜİK verilerine göre İlin Erken Yaşta ve Zorla Evlilik konusunda Türkiye’de 20. İl olduğunu ve bu kapsamda da Bakanlık tarafından bilinçlendirme ve farkındalık faaliyetlerine ağırlık veriliyor.

Psikolojik Danışman Kübra Şenöz, erken yaşta ve zorla evliliğin sonuçlarından olan sağlık problemlerine değindi, yapılan araştırmalarda adölesan gebeliklerde anne ve bebek ölüm oranlarının daha yüksek olduğunu dikkat çekti.

Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü, Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele Semineri düzenledi.

Sorgun ilçesinde lise öğrencilerine yönelik “Erken Yaşta ve Zorla Evlilikle Mücadele Semineri” verildi.

Sorgun Toki Şehit Mustafa Tekgül Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü meslek elemanları Sosyolog Merve Er ile Psikolojik Danışman Kübra Şenöz tarafından “Erken Yaşta ve Zorla Evlilikle Mücadele Semineri”nde öğrenciler bilgilendirildi.           Düzenlenen seminerde Sosyolog Merve Er, TÜİK verilerine göre, İlin Erken Yaşta ve Zorla Evlilik konusunda Türkiye’de 20. İl olduğunu ve bu kapsamda da Bakanlık tarafından bilinçlendirme ve farkındalık faaliyetlerine ağırlık verdiklerini ifade etti.

Psikolojik Danışman Kübra Şenöz ise erken yaşta ve zorla evliliğin sonuçlarından olan sağlık problemlerine değindi. Şenöz, erken evliliğin, kız çocukları için erken cinsel ilişki ve erken gebelik demek olduğunu, yapılan araştırmalarda adölesan gebeliklerde anne ve bebek ölüm oranlarının daha yüksek olduğunu ifade etti.

Düzenlenen seminerde özellikle kız çocuklarının erken yaşta ve zorla evliliğin olumsuz sonuçlarını daha ağır bir şekilde deneyimlediği anlatılırken, Eğitimde çocuk hakları nedir? Erken yaşta evlilik nedir? Dünya’da, Türkiye’de ve İlimizde erken yaşta evlilik oranları nedir? Neden kız çocukları erken yaşta evlendirilmekte? Erken yaşta ve zorla evliliğin sonuçları nelerdir? Konuları hakkında bilgi verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM