• DOLAR
  13,7194
  %0,41
 • EURO
  15,5684
  %0,38
 • ALTIN
  786,58
  %1,29
 • BIST
  1.910
  %1,61
KÜLTÜREL MİRASIMIZA MUHTEŞEM DOKUNUŞ

KÜLTÜREL MİRASIMIZA MUHTEŞEM DOKUNUŞ

Boğazlıyan  Fatih İlkokulu’nda hem tarihimizin hem de kültürümüzün iç içe yaşadığı kültür ve sanat alanında yapılan ‘Kültürümüz Mirasımızdır’ konulu sergi açıldı.

MİNİK ADIMLARLA KÜLTÜREL MİRASIMIZA YOLCULUK

Boğazlıyan Fatih İlkokulu öğretmenlerinden Naciye Yüksel, Meliha Doğan ve Bekir Öztürk ile veliler ve öğrenciler tarafından, unutulmaya yüz tutmuş kültürel değerlerin yaşatılması için ‘Kültürümüz Mirasımızdır’ konulu sergi açıldı.

Fatih İlkokulunda geleneksel hale getirilen serginin açılışı bu yıl daha geniş kapsamlı bir şekilde gerçekleşti. Serginin açılışına Boğazlıyan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Şimşek, Okul Müdürü Bekir Erkoç, Müdür Yardımcısı İdris Gültekin, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.

Serginin açılışında konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Şimşek, kültürün bir toplumun zaman içerisinde tecrübe ettiği değerler doğrultusunda kazandığı karakteristik özelliklerin yansıması olduğunu söyledi.

Şimşek, “Bunlar, kültürel değerler olarak isimlendirilir. Kültürümüzde sahip olduğumuz belirli ortak değerler ve toplumumuza özgü değerler bulunmaktadır. Toplumumuza özgü olan değerlerin korunması önemlidir.

Bir toplum, kendine özgü olan kültürü korumak ile yükümlüdür. Toplumumuzda bize has olan değerler, insanımızı bir arada tutan, insanımıza özgü, bize tarihimizi, kendimizi hatırlatan değerlerdir. Bu doğrultuda unutulmaması, korunması gerekmektedir. Bu durum ancak küçük yaşlarda öğrencilerimize bu tür etkinliklerle yaşatılması ve insanların bilinçlendirilmesi ile olacaktır” dedi.

Serginin açılmasına öncülük eden öğretmenler ise, “Bu sergide asıl amacımız milli kültürümüzü çocuklarımıza tanıtıp, unutturmamak ve bu zenginliğin farkına varmalarını sağlamaktır. Sergide ayrıca, eskiden kullanılan eşyaların yerini hangi eşyaların aldığı öğrencilere anlatıldı” diye ifade ettiler.

Öğrencilerin evlerinde bulunan ve geçmişte kullanılan giysiler, elektrikli ve pilli radyolar, televizyonlar, ahşap, toprak, bakır mutfak gereçleri, halılar, yastıklar, minderler ve daha birçok eşyadan oluşan sergi büyükleri geçmiş zamana götürürken, sergi gün boyu ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM