• DOLAR
  %-0,02
 • EURO
  %-0,10
 • ALTIN
  %-0,37
 • BIST
  %1,38
KURAKLIK KAPIDA

KURAKLIK KAPIDA

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün ortaya koyduğu haritada, Yozgat il geneli “şiddetli kuraklık” “hafif kuraklık” ve “orta kuraklık riskiyle karşı karşıya kaldı. Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden olan Yozgat’ta son 1 ayda yüzde 55 şiddetli kuraklık riski ile tarımsal alanda da kuraklık riskini beraberinde getiriyor.

Yozgat bölgesinde, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün ortaya koyduğu haritada, son 3 aylık dönemde orta şiddetli ve hafif kuraklık, son 6 aylık dönemde ise normal şeklinde olduğu ortaya çıkarken, son 1 aylık dönemde ise “şiddetli kuraklık” riskinde yerini aldı.

Özellikle tarım sektöründe ciddi endişeye yol açan kuraklıkla karşı karşıya kalan çiftçiler, kış mevsiminin gelmesine rağmen şiddetli kuraklık yaşandığını belirtip, bu durumun özellikle tarım sektöründe endişeye yol açtığını belirttiler.

Türkiye’de yağışların azalması ile başlayan ‘meteorolojik kuraklık’ kısa zamanda barajlarda da etkisini gösterdi. Ekim ve Kasım ayında beklenen yağışların düşmemesi’ ‘tarımsal kuraklık’ tehlikesini beraberinde getiriyor.

İklim değişikliğine bağlı olarak artan kuraklık ülke genelinde olduğu gibi Yozgat il genelinde de ciddi boyutlara ulaştı. Barajlardaki su seviyelerinde düşüş yaşanırken, Yozgat bölgesi de kuraklık tehlikesi yaşanan iller arasında yerini aldı.

Yağışlar ülke genelinde normalin altında gerçekleşirken, aralarında Yozgat’ın da bulunduğu bölgelerde 2022 yılı ekim ayı yağışı 21.2 mm, normali 31.5 mm. Yağışların normaline göre %33 azalma, 2021 yılı ekim ayı yağışlarına göre %100’den fazla artma gerçekleşti.

Türkiye genelinde ekim ayı yağışları normalinin altında, geçen yıl yağışlarının civarında gerçekleşti. Ekim ayı yağışı 30.8 mm, normali (1991-2020) 49.4 mm ve 2021 yılı ekim ayı yağışı 30.3 mm. Yağışlar Türkiye genelinde normaline göre %38 azalırken, tüm bölgelerde de normalinin altında yağış kaydedildi.

Öte yandan meteoroloji verilerine göre, Boğazlıyan bugün parçalı bulutlu, hava sıcaklığı gündüz 17, gece ise 0 derece dolayında seyretmesi bekleniyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM