• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
KURAKLIK KAPIDA

KURAKLIK KAPIDA

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün ortaya koyduğu haritada, Yozgat il geneli de “şiddetli kuraklık” riskiyle karşı karşıya kaldı. Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden olan Bozkır’da yüzde 55 şiddetli kuraklık riski ile tarımsal alanda da kuraklık riskini beraberinde getiriyor.

Aralarından Yozgat bölgesinin de bulunduğu illerde, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün ortaya koyduğu haritada, son 3 aylık dönemde çok şiddetli ve orta şiddetli, son 6 aylık dönemde ise hafif kurak ve son 9 aylık dönemde ise şiddetli kurak şeklinde olduğu ortaya çıktı.

Özellikle tarım sektöründe ciddi endişeye yol açan kuraklıkla karşı karşıya kalan çiftçiler, kış mevsimi olmasına rağmen şiddetli kuraklık yaşandığını belirtip, bu durumun özellikle tarım sektöründe endişeye yol açtığını ifade ediyor.

Bir yandan Corona virüs salgını ile mücadele sürerken, diğer yandan da yeni bir tehlikeyle karşı karşıyayız.

Türkiye’de yağışların azalması ile başlayan ‘meteorolojik kuraklık’ kısa zamanda barajlarda da etkisini gösterdi. Sonbahar aylarında beklenen yağışların düşmemesi’ ‘tarımsal kuraklık’ tehlikesini beraberinde getiriyor.

İklim değişikliğine bağlı olarak artan kuraklık ülke genelinde olduğu gibi Yozgat il genelinde de ciddi boyutlara ulaştı. Barajlardaki su seviyelerinde düşüş yaşanırken, Yozgat bölgesi kuraklık olarak Türkiye’de ilk 10 il arasında yerini aldı.

Yağışların ülke genelinde normalin altında gerçekleşirken, Aralarında Yozgat’ın da bulunduğu bölgelerde Kasım ayında ortalama 34.7 mm yağış kaydedilirken, normali 67.8 mm ve geçen yıl yağış ortalaması 30.9 mm. olduğu, yağışlarda normale göre %49 azalma, geçen yıl kasım yağışlarına göre %12 artış meydana geldi.

Geçtiğimiz Kasım ayında İç Anadolu’da metrekareye düşen yağış miktarı yüzde 40 olması gerekirken, 2019’da yüzde 20.5 ve 2020 yılında ise yüzde 11 olarak kayıtlara geçti.

Bölgenin 2019 Yılı alansal yağış ortalaması 377.0 mm, normali 406.5 mm, geçen yıl yağışı ise 449.4 mm’dir. Yağışlarda normaline göre %7.3, geçen yıl yağışına göre %16.1 azalma meydana geldi.

16.12.2020

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM