• DOLAR
  %0,16
 • EURO
  %0,05
 • ALTIN
  %0,26
 • BIST
  %5,16
KURU BEZELYE YÜZ GÜLDÜRDÜ

KURU BEZELYE YÜZ GÜLDÜRDÜ

Ülkemizde yeni bir ürün olan ve Yozgat’ta da ilk defa deneme ekimleri yapılan Kuru Bezelye denemelerinin hasatları yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Adana Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünce geliştirilerek tescil edilen Deren ve Irmak isimli Kuru Bezelye çeşitleri İlde kuru ve sulu ortamlarda Nisan-Mayıs aylarında ekimi yapılıp, üretim sezonu boyunca titizlikle takip edildi.

Kuru bezelye çeşitlerinin İlin ekolojik şartlarında kuru ve sulu olarak yetişme, gelişme ve verim durumları gözlemlenerek alternatif bir ürün ortaya çıktı.

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Adana Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünce geliştirilerek tescil edilmiş olan Deren ve Irmak isimli Kuru Bezelye çeşitleri İlde kuru ve sulu ortamlarda Nisan-Mayıs aylarında ekimi yapılmıştı. Üretim sezonu boyunca titizlikle takip edilen Kuru Bezelyelerin hasatları İl Müdürlüğü teknik personeli ve çiftçilerle birlikte yapıldı.

Yapılan deneme ekimlerinde ekim alanlarını ve ürünü inceleyen Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, açıklamasında şunları söyledi.

“Baklagiller insan beslenmesinde önemli bir yer tutmaktadır. İlimiz, Ülke sıralamasında baklagil üretiminde ilk sıralarda yer almaktadır. İl Müdürlüğü olarak baklagillerde üretim ve verimi daha da artırmak ve çeşitlendirmek amacıyla yayım ve demonstrasyon faaliyetleri yürütmekteyiz.

Bezelye Ülkemizde genelinde yeşil olarak yetiştirilerek yeşil olarak tüketilebilen yemeklik bir baklagildir. Yeşil olarak üretilerek tüketilmesi ise muhafaza ve nakliyede zorluklara yol açmaktadır. Yeşil bezelyenin muhafazası ancak soğuk zincir veya konserve şeklinde yapılabilmektedir.”

Bu sorunların bertarafı ve yetiştirilmesinde kolaylık sağlamak amacıyla Bakanlığa bağlı Adana Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından Deren ve Irmak ismiyle 2 adet kuru bezelye çeşidi geliştirilerek tescil edildiğini aktaran Özkaya, “Yeni geliştiren kuru bezelyede muhafaza ve nakliye sorunları yoktur. Tarlada nohut ve mercimekte olduğu gibi iyice kuruduktan sonra biçilerek hasat edilmekte ve kuru olarak depolanmaktadır. Bu durum hem işçilikten, hem nakliyesinde hem de muhafaza ve depolanmasında çok önemli avantajlar sağlamaktadır.

Yaptığımız bu ekimlerle bu kuru bezelye çeşitlerinin İlimiz ekolojik şartlarında kuru ve sulu olarak yetişme, gelişme ve verim durumlarını gözlemleyerek kayıt altına aldık. Gördük ki bu kuru bezelye çeşitleri İlimiz şartlarında kuru olarak erken ekildiği ve iyi yağış aldığı takdirde yetişebilmektedir.

Sulu şartlarda ise bitki gelişimi, boylanması, bakla bağlaması ve verimi daha iyi olmaktadır. Hasadı ise Ağustos ayında yapılabilmektedir. Hasat biçerdöverle yapılabildiği gibi İlimizde genelde mercimek hasadında olduğu gibi önce çiftçilerimizi mastar dediği tablalı çayır biçme makinası ile biçilmekte daha sonra ise patoslanabilmektedir.

Bu ürünün zaman içinde yaygınlaşacağı ve iyi bir pazarının olacağını düşünmekteyiz. Pazar ve satış şartlarını ayarladıkları takdirde çiftçilerimize özellikle sulu şartlarda tavsiye ediyoruz. İlimiz için alternatif bir baklagil ürünüdür” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM