• DOLAR
  %0,16
 • EURO
  %0,30
 • ALTIN
  %-0,03
 • BIST
  %1,18
KUYUMCULARA YETKİ BELGESİ UYARISI

KUYUMCULARA YETKİ BELGESİ UYARISI

Kuyumculara Yetki Belgesi zorunluluğu getirildi.

Yozgat Valiliği Ticaret İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Perakende Ticaretin düzenlenmesi Hakkında kanuna dayandırılarak hazırlanan ve Resmî Gazetede yayımlanan yönetmelik kapsamında, kuyum ticaretinin takip ve kontrolünün sağlanması amacıyla Kuyumculara Yetki Belgesi zorunluluğunun getirildiği bildirildi.

Kuyum işi yapan esnafın Bakanlığın 23.09.2021 tarihinde devreye alınan Kuyum Ticareti Bilgi Sistemi (KTBS) üzerinden başvuru yapmaları gerektiği belirtilen açıklamada, Mevzuat gereği, Ticaret İl Müdürlüğünden kuyumcuların 31 Aralık 2021 tarihine kadar yetki belgelerini almaları gerektiği, Yetki Belgesi için en önemli şartın ise ustalık belgesi olduğu, belgenin İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Çıraklık Eğitim Merkez Müdürlüğünce verildiği ifade edildi.

Yozgat Valiliği Ticaret İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

“YETKİ BELGESİ KTBS SİSTEMİ ÜZERİNDEN VERİLECEK”

“Kuyum ticaretine ilişkin yetki belgesi, Kuyum Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden kuyum işi yapan esnaf ve tacirlerin başvurusu üzerine, Ticaret Müdürlüğü tarafından sistem üzerinden gerekli evrak incelemesi yapıldıktan sonra KTBS üzerinden onaylanacak veya red edilecektir.

Yetki belgesi, her bir kuyum işletmesi için ayrı ayrı düzenlenecek ve devri yapılamayacaktır. Kuyum Ticareti Bilgi Sistemi (KTBS) üzerinden verilecek olan yetki belgesinin yenilenmesi iptali gibi işlemlerin takibi sistem üzerinden yapılacaktır. Halen bu işle meşgul olan Kuyumcuların aşağıdaki belgeleri KTBS üzerinden yükleyerek başvuru yapmaları gerekmektedir.

Esnaf Sanatkârlar veya Ticaret Sanayi Odası Meslek odası kaydı,

Gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti

Vadesi geçmiş borcunun vergi borcunun bulunmaması,

Vergi kaydında İştigal konuları arasında kuyum ticareti faaliyetinin bulunması

En az bir personelinin ilgili kuyumculukla ilgili ustalık belgesine sahip olması şartları aranacak.

“31 ARALIK 2021 SON BAŞVURU TARİHİ”

Kuyum ticaretiyle iştigal edilen iş yerinde başka bir ticari faaliyette bulunulamayacak. Kuyum işletmesi; kuyum niteliği taşımayan ürünleri iş yerinde bulunduramayacak ve bu ürünlerin satışını yapamayacak. Hizmet verdiği kişileri yasa dışı uygulamalara teşvik edemeyecek.

Bugün itibarıyla faaliyette olan kuyum işletmelerinin 31 Aralık 2021 tarihine kadar durumlarını yönetmelik şartlarına uygun hale getirerek yetki belgesi almak için KTBS üzerinden başvurmaları gerekiyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM