• DOLAR
  %-0,03
 • EURO
  %0,27
 • ALTIN
  %0,38
 • BIST
  %0,31
LAVANTA HASADI YAPILDI

LAVANTA HASADI YAPILDI

Alternatif ürünlerin üretim ve yaygınlaştırılması amacıyla Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü kontrolünde demonstrasyon amacı olarak geçen yıl dikimi yapılan Lavanta demonstrasyonunda lavanta çiçeklerinin hasadı yapıldı.

Kurağa, sıcağa ve soğuğa dayanıklı bir bitki olan Yozgat’ın iklim ve toprak şartlarında yetişebilen Lavanta çiçeğinin hasadı yapıldı.

Son yıllarda yaşanan şartlara bağlı olarak çiftçilerce tıbbi ve aromatik bitkilere yöneliş gözlemlenirken, Yozgat ve ilçelerinde de lavantaya olan talep arttı.

Yozgat Merkez Sarıhacılı köyünde Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü kontrolünde demonstrasyon amacı olarak geçen yıl dikimi yapılan Lavanta demonstrasyonunda lavanta çiçekleri hasadı yapıldı.

İl Müdürlüğünce alternatif ürünlerin üretim ve yaygınlaştırılması amacıyla 2020 ve 2021 üretim sezonlarında çiftçilerin talepleri ile 4 İlçede çiftçilere göstermek amacıyla Lavanta demonstrasyon çalışmaları yapıldı.

Yozgat Merkez Sarıhacılı köyündeki lavanta demonstrasyonunun lavanta çiçek hasatı, İl Müdürü Tanju Özkaya ve teknik personelin katılımı ile gerçekleştirildi.

Yapılan demonstrasyon ve hasatları ile ilgili olarak İl Müdürü Tanju Özkaya, açıklamasında; “Lavanta bitkisi, 1 m’ye kadar boylanabilen, yarı çalımsı, çok yıllık bir bitkidir. Lavanta bitkisinin ekonomik olarak kullanılan kısmı çiçekleridir. Bitkinin çiçek ve çiçek saplarından elde edilen uçucu yağ, dünyada ticareti en fazla yapılan 15 uçucu yağdan birisidir.

Lavanta toprak yönünden seçici olmayan bir bitkidir. Verimli topraklarda iyi yetişip daha fazla verim vermekte ise de verimi düşük derinliği az topraklarda da yetişebilmektedir. Kurağa, sıcağa ve soğuğa dayanıklıdır. Bu nedenle İlimizde iklim ve toprak şartlarında yetişebilmektedir. Tesis edildiğinde ilk 2-3 yıllık iyi bakımdan sonra uzun yıllar verim alınabilmektedir” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Özkaya, şunları aktardı.

“Bu demonstrasyon 7 Da alanda uygulandı. Normalde lavanta üretiminde ilk 2 yıl pek ürün alınmaz. 3. Yıldan sonra lavanta çiçeği kesimi yapılarak verim alınabilmektedir. Ama şu anda hasadını yaptığımız Sarıhacılı köyünden önder çiftçimiz Harun Haliloğlu’nun fedakâr çalışmaları ve gayretleri ile dikileli daha 1,5 yıl bile olmayan lavantalarımızda bu yıl ikinci hasadımızı yapıyoruz.

Lavanta da ilk yıl hasat yapılmazken geçen sene dikim yapıldıktan 5 ay sonra sembolik miktarda bir lavanta hasadı yapılmıştı. Bu sene lavanta bahçemiz normalden çok daha iyi görünüyor. Normalde 3 veya 4. Yıl vereceği çiçek verimi iyi bakım sayesinde 2. Yılında verdi.

Bu nedenle lavanta yetiştiriciliği yapan ve yapacak çiftçilerimize buradan duyurmak istiyorum. Lavanta tarımında il 2-3 yıl iyi bir bakım yaptıkları takdirde çok daha iyi verim alabilirler.

Diğer ilçelerimizde yapılan demonstrasyonlarımızın da hasatları önümüzdeki günlerde yapılacaktır.”

Özkaya, son yıllarda yaşanan şartlara bağlı olarak çiftçilerce tıbbi ve aromatik bitkilere yönelişin gözlemlenmekte olduğunu dile getirerek, “Buna bağlı olarak son yıllarda lavantaya olan talep artışı nedeniyle Ülkemizin değişik İllerinde dikimleri yapılmaktadır. Bu kapsamda Yozgat’taki çiftçilerimizde bu konuya ilgi duymaktadırlar. Çiftçilerimize tavsiyemiz bu tür alternatif ürünlerin ekiminde Pazar durumunu iyice araştırmaları ve pazarı teminden sonra ürün yetiştirmeye başlamalarıdır.

Üretim ve yetiştirme aşamalarında biz İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak çiftçimizin yanındayız. Bu tür alternatif bitkilerin üretimi konusunda çiftçilerimize teknik olarak her zaman desteklemekteyiz” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM