• DOLAR
  %0,05
 • EURO
  %0,42
 • ALTIN
  %0,84
 • BIST
  %-0,82
LAVANTA YÜZ GÜLDÜRDÜ

LAVANTA YÜZ GÜLDÜRDÜ

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezinden Yozgat’ta demonstrasyon dikimi yapılan Lavanta demonstrasyonlarında lavanta çiçeklerinin hasadı yapıldı.

Alternatif ürünlerin üretim ve yaygınlaştırılması amacıyla başilatılan program kapsamında; kurağa, sıcağa ve soğuğa dayanıklı bir bitki olan Lavanta’nın Yozgat’ta iklim ve toprak şartlarında yetişebildiği, tesis edildiğinde ilk 2-3 yıllık iyi bakımdan sonra uzun yıllar verim alındığı bildirildi.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce İlde alternatif ürünlerin üretim ve yaygınlaştırılması amacıyla 2020 ve 2021 üretim sezonlarında 3 İlçede çiftçilere göstermek amacıyla Lavanta demonstrasyon çalışması gerçekleştirildi.

Yapılan bu demonstrasyonların lavanta çiçek hasatları İl Müdürlüğü teknik personeli ve çiftçilerle birlikte yapıldı.

Yapılan demonstrasyon ve hasatları ile ilgili olarak Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, “Lavanta bitkisi, 1 m’ye kadar boylanabilen, yarı çalımsı, çok yıllık bir bitkidir. Lavanta bitkisinin ekonomik olarak kullanılan kısmı çiçekleridir. Bitkinin çiçek ve çiçek saplarından elde edilen uçucu yağ, dünyada ticareti en fazla yapılan 15 uçucu yağdan birisidir” dedi.

Lavanta’nın toprak yönünden seçici olmayan bir bitki olduğunu belirttiği açıklamasında Özkaya, şu bilgileri paylaştı.

“Verimli topraklarda iyi yetişip daha fazla verim vermekte ise de verimi düşük derinliği az topraklarda da yetişebilmektedir. Kurağa, sıcağa ve soğuğa dayanıklıdır. Bu nedenle İlimizde iklim ve toprak şartlarında yetişebilmektedir. Tesis edildiğinde ilk 2-3 yıllık iyi bakımdan sonra uzun yıllar verim alınabilmektedir.

Normalde lavanta üretiminde ilk 2 yıl pek ürün alınmaz. 3. Yıldan sonra lavanta çiçeği kesimi yapılarak verim alınabilmektedir. Ama Şefaatli ilçemize bağlı Armağan köyünde geçen yıl dikimi yapılan 1 dekar lavanta demonstrasyonunda 200 kg yaş lavanta çiçeği alındı. Bu yıl dikimini yaptığımız Sarıhacılı köyündeki 7 dekar lavanta demonstrasyonunda ise 53 Kg yaş lavanta çiçeği alındı. Bu çiftçilerimiz ve teknik personelimizin gayretleri ile olan bir başarıdır. Çiftçilerimize bu konudaki özverili gayretlerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

İl Müdürlüğü olarak her zaman çiftçilerimizin yanındayız. Bu tür alternatif bitkilerin üretimi konusunda çiftçilerimize teknik bilgi olarak her zaman desteklemekteyiz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM