• DOLAR
  %0,55
 • EURO
  %-1,06
 • ALTIN
  %-1,09
 • BIST
  %-0,41
LİTERATÜRE EŞSİZ BİR ÇALIŞMA KAZANDIRILACAK

LİTERATÜRE EŞSİZ BİR ÇALIŞMA KAZANDIRILACAK

Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Fatma Hayıt ile T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü araştırmacılarından Dr. Nilüfer Akci’nin araştırmacı olarak yer aldığı projede, buğday üretiminde dünyayı ciddi olarak tehdit eden Sarı Pas hastalığına karşı projesi TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

TÜBİTAK Araştırma Destekleme Programları Başkanlığı (ARDEB) 1002-Hızlı Destek Programı kapsamında Yozgat Bozok Üniversitesi Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu Öğretim Elemanlarından, aynı zamanda UZEM Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Tolga Hayıt’ın yürütücülüğünü üstlendiği “Buğdayda Sarı Pas (Puccinia striiformis) Hastalığının Enfeksiyon Tipinin Derin Öğrenme İle Belirlenmesi” başlıklı projesi kabul edildi.

AKADEMİSYENLERDEN YENİ TÜBİTAK PROJESİ

Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Fatma Hayıt’ın ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü araştırmacılarından Dr. Nilüfer Akci’nin araştırmacı olarak yer aldığı projede, buğday üretiminde dünyayı ciddi olarak tehdit eden Sarı Pas hastalığının tespit ve sınıflandırılmasının yapılmasına yönelik Derin Öğrenme tabanlı bir karar destek sistemi önerildi. Bu sayede ülke üretimine katkı sağlanmasının yanında; alanda literatüre eşsiz bir çalışmanın kazandırılması da hedeflenmektedir.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, TÜBİTAK projelerinin kabul edilmesinden dolayı akademisyenleri tebrik ederek şunları söyledi.

“Üniversite olarak bilimsel çalışmalara ve TÜBİTAK projelerine büyük önem veriyoruz. Sunmuş oldukları projeleri TÜBİTAK tarafından kabul edilen başta proje yürütücümüz ve proje ekibi olmak üzere Boğazlıyan Meslek Yüksek Okulu Müdürümüzü tebrik ediyorum. Proje ekibimizin daha nice önemli projelere imza atacaklarına olan inancımı ifade ederek, başarılarının devamını temenni ediyorum.”

20.01.2021

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM