• DOLAR
  %0,03
 • EURO
  %0,29
 • ALTIN
  %0,74
 • BIST
  %1,00
LÜKSÜMÜZ YOK

LÜKSÜMÜZ YOK

“Gıdaya hükmeden dünyaya hükmeder, gıda üretmek için de suya hükmetmeliyiz. Bu saatten sonra bir damla yağmur suyunu boşa harcama lüksümüz olmamalıdır” diyen Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör, son yıllardaki iklim değişikliği ve İç Anadolu bölgesindeki yağış azalışı ve sıcaklık artışına dikkat çekti, Yozgat’ta bölge tarımının ciddi şekilde etkilendiğini vurguladı.

Son yıllardaki iklim değişikliği ve İç Anadolu bölgesindeki yağış azalışı ve sıcaklık artışı tarım memleketi Yozgat’ta özellikle çiftçiyi olumsuz etkiliyor.

Kuraklığa dikkat çeken Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör, “Gıdaya hükmeden dünyaya hükmeder, gıda üretmek için de suya hükmetmeliyiz. Bu saatten sonra bir damla yağmur suyunu boşa harcama lüksümüz olmamalıdır” dedi.

Son yıllarda ki iklim değişikliği verileri de dikkate alındığında İç Anadolu bölgesinde yağış azalışı ve sıcaklık artışının beklenmekte olduğunu ifade eden Güngör, açıklamasında; “Bu kapsamda devletimiz iklim değişikliğini önemseyip Çevre Şehircilik Bakanlığımızın ismini değiştirip, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı dahi kurmuştur.

Ülkemizde yaşanan kuraklık ile birlikte maalesef ilçemiz tarımı da ciddi şekilde olumsuz yönde etkilenmiştir. Azımsanmayacak ölçüde su tutma kapasitesi olan Yahyasaray sulama göletimiz açık su kanalları ile birlikte deforme olmuş bunun yanında  sulama sezonunun yarısına gelmeden kuraklığın etkisiyle de suyunu tüketerek hizmet dışı kalmıştır. Bu durum bölgemiz çiftçisini mağdur ederek ciddi zarara da uğratmış ve üretim kapasitesini % 20’lerin altına düşürülmüştür” dedi.

Güngör, açıklamasında şunları aktardı.

“Açık olan su taşıma kanalları kapalı sisteme geçtiğinde hem yazın sıcaklıktan su kaybı yaşanmayacak hem de yakıt ücreti çiftçimizin cebine kalacak ve göletimizin sulama verimliliği en az 5 katına çıkacaktır. Bu sayede  400 bin dönüm kuru tarım arazisi kapalı sistem sulu tarıma çevrilerek  ilçemiz ekonomisine de çok  ciddi katkı sağlayacaktır.

Ayrıca  köyden büyük şehirlere verdiğimiz göç bu sayede önlenecek ve hatta tersine şehirden köye göç başlayacaktır.

Yahyasaray Göleti kapalı sistem projesi 2019 yılında Devlet Su İşleri 12. Bölge tarafından yatırım programına sunulmuş ancak proje yatırım programına alınmamıştır. Projenin şuan her şeyi hazır olup 2022 yılı yatırım programına alınmasına da bir engel yoktur.

Ayrıca öncesinde Hasbek (Gargadalı) Barajı Kapalı Sisitem Sulama olarak isimlendirilen projenin Çed. aşamaları tamamlanmış yatırıma hazır hale gelmiş ancak yatırım ödeneği alınamamıştır. Bu projelerin gündemden düştü bir dönemde gayretlerle tekrar projeler canlanmış Hasbek Göleti Kapalı Sistem Sulama  olarak projelendirme tekrar yapılmış, yatırım öncesi tüm  aşamalar  tamamlanmış ve 2022 yatırım programına alınmaya hazır hale de gelmiştir. Hasbek Göletinin su tutma kapasitesi de bulunduğu konumdan dolayı oldukça yüksek olup, projenin hayata geçmesi halinde bir yıl içinde gerekli suyun gölette oluşacağı da bilinmektedir.

Biz Sarıkaya Ziraat Odası olarak her iki projemizi de takip ediyoruz. İlimiz milletvekilleri ve siyasilerimizle iletişim halindeyiz. Tüm siyasilerimiz konuya vakıftır. Sayın vekillerimiz ve siyasilerimizin  her iki projenin de 2022 yatırım programına alınması için ciddi çaba gösterdiklerini de biliyoruz.  Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay’ın da destekleri ve öncülüğü ile her iki projenin de 2022 yatırım programına alınarak 2023 hedeflerimize kısmen hizmete gireceğini gönülden inanıyoruz. Nasıl ki tüm siyasilerimizin 2023 hedefi güçlü iktidarlar, müreffeh bir Türkiye olduysa biz de aynı duygularla müreffeh bir Sarıkaya çiftçisi olmak ve Ülkemize katkıda bulunmak istiyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM