• DOLAR
  %-0,06
 • EURO
  %0,15
 • ALTIN
  %-0,49
 • BIST
  %1,99
MALİ DESTEK ÇAĞRISI

MALİ DESTEK ÇAĞRISI

Aralarında Yozgat’ın da bulunduğu KOP İdaresi Başkanlığı, 2023 yılında finansman desteği sağlayacağı projelerin belirlenmesi için ‘KOP Mali Destekleri Çağrı Programı’nı başlattı. Sulama, Tarım ve Hayvancılık alanlarında kabul edilecek proje başvurularında alt limit 200 Bin TL, üst limit ise yaklaşık 30 Milyon TL olarak belirlendi. Sadece KOP Proje Havuzu Sistemi üzerinden alınacak başvurularda eş finansman şartı bulunuyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı; Küçük Ölçekli Sulama Programı (KOP KÖSİP), Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi (KOP TEYAP), Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Programı (KOP KIRSAL), Hayvancılık Altyapısının Geliştirilmesi Projesi (KOP HAYVANCILIK) ve Tarımsal Araştırmalar Projesi (KOP TARIMSAL ARAŞTIRMA) için 2023 yılı Mali Destek Çağrı Programını başlattı.

Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat’tan oluşan KOP Bölgesindeki; Valilikler, Kaymakamlıklar, İl Özel İdareleri, Devlet Üniversiteleri, kamu adına faaliyet yürüten Araştırma Kuruluşları gibi tüm kamu kurum ve kuruluşları ile Sivil Toplum Kuruluşları ve Üretici Örgütlerinin proje başvurusu yapabileceği KOP Mali Destekleri Çağrı Programı, tarım ve hayvancılık projeleri için 26 Ağustos Cuma, sulama projeleri için ise 30 Kasım 2022 Çarşamba günü mesai bitimine kadar devam edecek.

KOP Bölgesini oluşturan illerde; çok sektörlü, birbiriyle entegre ve eşzamanlı kalkınmaya öncülük eden, yenilikçi ve ihtiyaçlara çözüm sunabilen, istihdamı ve rekabet gücünü artırıcı her türlü projeye finansman desteği sunduklarını söyleyen KOP İdaresi Başkan vekili Murat Karakoyunlu, destek programlarında ortak hareket etme ve proje üretme kültürünü ön plana çıkararak kurumlar arası iş birliğini teşvik ettiklerini, 2023 Yılı Mali Destek Çağrı Programı ile bölgenin ihtiyacı olan projelerin ortak bir havuzda toplanacağını belirtti.

“Su Kaynaklarını Etkin Kullanmaya Çalışıyoruz”

KOP Bölgesi özelinde Türkiye’nin gıda arz güvenliği ve istihdamına katkı sağlayacak, bölgedeki su kaynaklarının verimli ve sürdürülebilir kullanımına yönelik proje desteklerinin bu yılda devam edeceğini ifade eden KOP Başkanı Karakoyunlu, tarımda kullanılamayan su kaynaklarının tarıma kazandırılması, yeni ve modern sulama tesislerin yaygınlaştırılması, mevcuttaki açık sulama sahalarının kapalı sulama sistemlerine dönüştürülerek su kayıplarının azaltılması ve suyun verimli kullanımı ile daha fazla alanın sulamasını hedeflediklerini ifade ederek, üreticilerde ortak ve tasarruflu sulama bilincinin oluşturulması ile mera hayvancılığının su ihtiyacının karşılanmasına yönelik projelere mali desteklerin artarak devam edeceğini hatırlattı.

“KOP Destekleriyle Bölgede Dönüşümü Sağlıyoruz”

Sulama, Tarım, Tarımsal Eğitim, Tarımsal Araştırmalar ve Hayvancılık alanlarında modern çağın gerektirdiği değişim ve dönüşümünü tamamlayacak, istihdam artışını özendirecek, yeni iş alanlarına öncülük edecek projeler KOP Proje Havuzuna beklediklerini vurgulayan Karakoyunlu; “KOP İdaresi Başkanlığı olarak bölgemizi oluşturan illerimizdeki yaklaşık 4 milyon 500 bin insanımızın ihtiyaçlarını önemsiyoruz. İl il, ilçe ilçe hatta köy köy birbirinden farklı ve o bölge insanının ihtiyacını önceleyen projelere finansman destekleri sunuyoruz. Sağladığımız proje destekleri ile kırsal nüfusun refah seviyesinin artırılması ve hatta istihdam artırıcı desteklerle tersine göçün yaşandığını görmek bizleri mutlu ediyor” dedi.

İlgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarının katılabileceği 2023 Yılı KOP Mali Destek Çağrı Programına ilişkin detaylı bilgilere ve başvuru ekranına http://proje.kop.gov.tr adresi üzerinden ulaşılacak. 26 Temmuz 2022 günü başlayan proje başvuruları; Tarım ve Hayvancılık projeleri için 26 Ağustos 2022 Cuma günü, Sulama projeleri için ise 30 Kasım 2022 Çarşamba günü mesai bitimine kadar devam edecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM