• DOLAR
  %0,02
 • EURO
  %-0,04
 • ALTIN
  %0,00
 • BIST
  %0,33
MANDA SÜTÜ MARKA OLACAK

MANDA SÜTÜ MARKA OLACAK

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Yozgat’ta Manda sütü üreten üreticililerde sözleşmeli sistem ile Manda sütü hijyenik şartlarda toplanarak, süt işleme tesisinde işlenecek.

Elde edilen Manda sütü ile Yozgat’a özel, yöresel manda yoğurdu, kaymağı, tereyağı ve peyniri üretilerek markalaştırılacak.

Sağlık kaynağı olan Manda sütü ürünlerinin üretilmesi ile markalaşma, istihdam ve kırsal kalkınmaya da destek sağlayacak.

Yozgat Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Gürbüz, Sorgun İş Geliştirme Merkezi San. Tic. Ltd. Şti. kurucusu, Sorgun Belediye Başkanı M. Erkut Ekinci ve Yozgat Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yusuf Selvi arasında, yürütücülüğünü Dr. Öğretim Üyesi Orhan Ermetin’in yaptığı ve KOP İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenen “Manda Sütü Markalaşıyor” projesi kapsamında üretim işbirliği protokolü imzalandı.

Protokol dahilinde, bölgede Manda sütü üreten üreticililerde sözleşmeli sistem ile Manda sütü hijyenik şartlarda toplanarak, Sorgun İş Geliştirme Merkezinde kurulan süt işleme tesisinde işlenecek. Elde edilen Manda sütü ile Yozgat’a özel, yöresel manda yoğurdu, kaymağı, tereyağı ve peyniri üretilerek markalaştırılacak.

İmza töreninde bir konuşma yapan Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Gürbüz, “Köy şartlarında üretimi yapılan Manda sütünün, tüketicinin istediği hijyenik ve sağlıklı hale getirilmiş süt ürünlerine dönüştürüleceğini, proje ile Manda sütü üreticilerinin, Manda sütünü değerine ve istedikleri zamanda satabilecekler” dedi.

Yozgat Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yusuf Selvi ise Manda sütünün birlik üyelerinden temin edileceğini, Ziraat Fakültesinin, sütün elde edilmesinden, üreticiye ulaştırılması sürecinde bilimsel olarak takibini yapacağını aktardı.

Sorgun İş Geliştirme Merkezi San. Tic. Ltd. Şti kurucusu ve  Sorgun Belediye Başkanı M. Erkut Ekinci de “Elde edilen Manda sütünün hijyenik bir şekilde üretimi ve satışının gerçekleştireceğini böylelikle bölgede ihtiyaç olan markalaşma ve pazarlama ağının bu işbirliği ile çözülebileceğini, aynı zamanda Sorgun İŞGEM olarak sağlık kaynağı olan Manda sütü ürünlerinin üretilmesi ile markalaşma, istihdam ve kırsal kalkınmaya da destek sağlanacağını, İŞGEM kaynaklarıyla biran önce üretime başlamayı hedeflediklerini ve bu konuda her türlü desteğe hazırız” açıklamasında bulundu.

İmza törenin ardından Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğretim Üyesi Orhan Ermetin, proje hakkında bilgiler verirken, İŞGEM Müdürü ve Gıda Mühendisi Salih Kocatepe ise, kurulan süt işleme tesisi ve Manda sütünden çeşitli ürünlerin elde edilmesi ile ilgili süreçler hakkında açıklamalarda bulundu.

İmzalanan protokolle ilgili bir açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ ise, manda yetiştiriciliğinin bölge ekonomisi için çok önemli olduğunu belirterek, imzalanan protokolle manda sütünün de marka değer kazanacağını belirtti.

Rektör Karadağ açıklamasını şöyle sürdürdü.

“Böylesine önemli projeye Üniversitemiz Ziraat Fakültesi’nin öncülük edecek olması da bizim için ayrıca sevindirici bir durumdur. Protokolün taraflarından olan Sorgun İş Geliştirme Merkezi San. Tic. Ltd. Şti. kurucusu, Sorgun Belediye Başkanı M. Erkut Ekinci’ye,Yozgat Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yusuf Selvi’ye ve Ziraat Fakültesi Dekanımızın şahsında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki imzalanan protololün kısa-orta ve uzun vadede şehrimiz ve bölgemiz için büyük bir katma değeri olacaktır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM