• DOLAR
  %0,10
 • EURO
  %1,37
 • ALTIN
  %1,06
 • BIST
  %1,49
MEGA PROJELER HAYATA GEÇTİ

MEGA PROJELER HAYATA GEÇTİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, her sene olduğu gibi 2022 yılında da mega projelerle tarihe imza atmaya devam ettiklerini belirterek, Ankara-Kayseri arasında seyahat süresini 2 saate düşürecek Ankara- Yozgat/Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Hattı’nın temelini de attıklarını hat tamamlandığında Ankara-Sivas yüksek hızlı demiryolu ile de entegre olacağını söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, geçen yıl Türkiye’nin dört bir köşesine imza attıklarını, bu yıl da hız kesmeden bu çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

Her sene olduğu gibi 2022 yılında da mega projelerle tarihe imza atmaya devam ettiklerini belirten Karaismailoğlu, birçok proje ile vatandaşların hayatını ve ulaşımını kolaylaştırdıklarını vurguladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2022 yılını değerlendirdi. 2022 yılına Konya-Karaman hızlı tren hattının açılışı ile “hızlı” başladıklarını anımsatan Karaismailoğlu, demiryolu ağının gücüne güç kattıklarını kaydetti.

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ SADECE ÜLKEMİZİN DEĞİL DÜNYANIN DA MEGA PROJESİ

Sadece Türkiye’nin değil dünyanın da mega projeleri arasında yer alan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün 18 Mart’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle vatandaşların hizmetine sunulduğunun altını çizen Karaismailoğlu, ayrıca sadece karayollarında değil havacılık alanında da önemli adımlar attıklarını vurguladı.

UYDU FİLOMUZUN EN GÜÇLÜSÜ TÜRKSAT 5B’Yİ HİZMETE ALDIK

İletişim alanında da yatırımların hızla devam ettiğini, 2022’de Türksat 5B uydusunun hizmete alındığını ifade eden Karaismailoğlu, “Uydu filomuzun en güçlüsü olan Türksat 5B’nin kapasitesi, sabit uydulara göre 20 kat daha fazla olacak. Bir yıl içerisinde, iki ayrı haberleşme uydusunu başarı ile uzaya gönderen dünyada sayılı ülkeler arasında yerimizi aldık. Cumhuriyet’imizin yüzüncü yıl dönümünde, yerli ve milli haberleşme uydumuz Türksat 6A ile ilk 10 ülke arasında yerimizi alacağız” değerlendirmesinde bulundu.

ÜLKEMİZİN DÖRT KÖŞESİNE İMZAMIZI ATIYORUZ

Karaismailoğlu, geçen yıl Türkiye’nin dört bir köşesine imza attıklarını, bu yıl da hız kesmeden bu çalışmalarına devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Öte yandan Yozgat YHT ile Havalimanının 2023 yılı içerisinde bitirilmesi hedefleniyor.

Güzergâh boyunca Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli, Sivas’ta olmak üzere toplam 8 istasyon olacak.

Ankara-Sivas arasındaki mesafe 603 km olup, projenin tamamlanması ile Ankara-Sivas arasındaki mesafe 405 km.ye düşecek, 12 saat olan seyahat süresi YHT ile 2 saat olacak.

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesinin 315 km’lik Balışeyh-Yerköy-Akdağmadeni-Sivas kesiminde test ve sertifikasyon çalışmaları tamamlandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM