• DOLAR
  %0,14
 • EURO
  %0,20
 • ALTIN
  %-0,32
 • BIST
  %2,74
MEKANSAL ADRES KAYIT SİSTEMİ PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

MEKANSAL ADRES KAYIT SİSTEMİ PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

 

Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü tarafından Adres Kayıt Sisteminde metinsel nitelikte tutulan adres bilgilerinin coğrafi koordinatlarla birleştirilmesi ve oluşturulan altyapının diğer sistemlere entegre edilebilmesi amacıyla “Mekansal Adres Kayıt Sistemi Projesi” Türkiye’de pilot bölge olarak seçilen aralarında Yozgat’ın da bulunduğu 10 ilde  entegre çalışmalarını tamamladı.

Projenin faydalarına da dikkat çeken Vali Yardımcısı Çakır; “Bu projenin hayata geçmesi ile birlikte birçok kolaylığı da yanında getirecek” dedi.

Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü tarafından Adres Kayıt Sisteminde metinsel nitelikte tutulan adres bilgilerinin coğrafi koordinatlarla birleştirilmesi ve oluşturulan altyapının diğer sistemlere entegre edilebilmesi amacıyla “Mekansal Adres Kayıt Sistemi Projesi” (MAKS) Yozgat yürütme kurulu toplantısı gerçekleştirildi.

Yürütme Kurulu, Yozgat Valiliği Toplantı Salonunda, Vali Yardımcısı Şükrü Çakır’ın başkanlığında toplandı. Toplantıda açıklama yapan Vali Yardımcısı Şükrü Çakır; “Türkiye’de pilot bölge olarak seçilen 10 ilde MAKS’a entegre çalışmaları tamamlanmış olup, Yozgat’a da önümüzdeki günlerde çalışmalara başlanacak” dedi.

Çakır, “Projenin hızlı, etkin yürütülebilmesi ve zamanında tamamlanabilmesi bakımından Yetkili İdareler (Belediyeler, İl Özel İdaresi, Organize Sanayi Bölge Müdürlükleri) adres ve numaralama iş ve işlemlerinde yetkili personeli belirleyerek proje çalışmaları içinde yer alacaklardır. Ulusal Adres veri tabanındaki bilgilerin tamamlanması ve eksikliklerin giderilmesine yönelik çalışmalar yapılarak, yüklenici firma koordinatörlerine eşlik edeceklerdir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamasında projenin faydalarına da yer veren Vali Yardımcısı Çakır; “Bu projenin hayata geçmesi ile birlikte birçok kolaylığı da yanında getirecek. Bunlar; ülke genelinde kullanılacak adres standardının oluşturulması, Mevcut Adres Kayıt Sistemi verilerine mekansal boyut kazandırılması, kayıtların güvenliğini ve gizliliğini sağlaması, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile paylaşılan adres bilgilerinin mekânsal boyutta elektronik ortamda paylaşılması, oluşturulan altyapı ve vatandaşların adrese dayalı hizmetlere hızlı ve doğru bir şekilde erişebilmesine imkan sağlayacak” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM