• DOLAR
  8,8689
  %1,22
 • EURO
  10,4740
  %1,60
 • ALTIN
  499,21
  %1,68
 • BIST
  1.385
  %-1,20
MERALAR EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR

MERALAR EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Yozgat il genelinde mera ıslah çalışmaları sürüyor. Boğazlıyan’a bağlı Ömerli Köyü ile birlikte il genelinde 4köyde yürütülen çalışmalarda toplam 16 Bin 158 dekar mera alanında ıslah çalışmaları sürüyor. Gübreleme yapılan mera alanlarında otlatma planlaması yapılarak dinlendirilip ot verimin arttırılarak birim alanda otlatma kapasitesinin yükseltilmesi amaçlanıyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce ‘Mera Islahı ve Amenajmanı Projesi’nin uygulama çalışmaları devam ediyor.

İl Müdürlüğü’nce, bugüne kadar 11 köyde 66 Bin 152 dekar mera alanında ıslah çalışmaları tamamlandı. Halen devam eden, Yozgat Merkez Başıbüyüklü Köyü, Boğazlıyan İlçesi Ömerli Köyü, Kadışehri İlçesi Yangı Köyü ve Yerköy İlçesi Köycü  köyleri olmak üzere 4 köyde toplam 16 Bin 158 dekar mera alanında ıslah çalışmaları sürüyor.

“MERA  ISLAH ÇALIŞMALARININ AMACI”

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan duyuruya göre, “Mera ıslah çalışmalarının amacının köyde bulunan düşük verimli meraların durumunun düzeltilmesi için gübreleme, üstten tohumlama veya suni mera tesisi yapmak; düzensiz yapılan otlatmanın sisteme kavuşturulması için otlatmaya başlama ve bitirme tarihlerine riayeti sağlamak, otlatmayı otlatma kapasitesine uygun olarak yapmak; otlatmayı kolaylaştırıcı tesisler kurmak, meraya olan aşırı baskının kaldırılması için, kaba yem üretimini artırmak üzere tarla tarımı içerisinde yem bitkileri ekim alanını ve birim alana olan verimi yükselterek hayvanların kaba yem açığını gidermek suretiyle hayvan başına olan verim düşüklüğünü gidermek ve bu işlerin nasıl yapılacağı konusunda eğitim yapmak üzere bu çalışmaları planlamaktır” denildi.

Bu kapsamda; İl Müdürlüğü tarafından 2018 yılı güz döneminde Merkez Başıbüyüklü Köyünde  500 dekar, Yerköy İlçesi, Köycü Köyünde 400 dekar, Boğazlıyan İlçesi Ömerli Köyünde 400 dekar ve Kadışehri İlçesi Yangı Köyünde 800 dekar mera alanında DAP kimyevi gübreleme çalışması gerçekleştirildi. Gübreleme yapılan mera alanlarında otlatma planlaması yapılarak dinlendirilip ot verimin arttırılarak birim alanda otlatma kapasitesinin yükseltilmesi amaçlanmaktadır.

Ayrıca ıslah çalışması devam eden bu 4 köyde otlatma planlaması yapılarak meralar dinlendirilmiş ve yem bitkileri üretiminin geliştirilmesi amacıyla kaliteli kaba yem ihtiyacının kapatmak için  Macar Fiğ tohumu ve Yonca tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM