• DOLAR
  13,4985
  %-1,26
 • EURO
  15,3619
  %-1,06
 • ALTIN
  775,40
  %-0,39
 • BIST
  1.810
  %0,05
MERALAR ISLAH EDİLİYOR

MERALAR ISLAH EDİLİYOR

Boğazlıyanla birlikte bir çok bölgede İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce mera ıslahı çalışmaları sürüyor.

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Yozgat il genelinde hayvancılığı geliştirmek ve ot kalitesini arttırmak için yürütülen mera ıslah çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Kaba yem açığını kapatarak, hayvancıkta en önemli girdi maliyetini oluşturan yem ihtiyacını en az maliyetle karşılamak amacıyla yürütülen “Mera Islahı ve Amenajmanı Projesi” çalışmaları İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce Mera Islahı projesi uygulama çalışmalarını devam ettiriyor.

Bugüne kadar 11 köyde 66.152 dekar mera alanında ıslah çalışmaları tamamlanırken, halen devam eden, İl Merkez Başıbüyüklü Köyü, Boğazlıyan İlçesi Ömerli Köyü, Yerköy İlçesi Köycü Köyü, Kadışehri İlçesi Yangı Köyü, Şefaatli İlçesi Akçakoyunlu, Cıcıkar ve Küçükincirli Köyleri olmak üzere 7 Köyde toplam 32.776 dekar mera alanında  ıslah çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan duyuruda, ıslah çalışmalarının  amacı hakkında bilgiler aktarıldı.

Açıklamada, “Köyde bulunan düşük verimli meraların durumunun düzeltilmesi için gübreleme, üstten tohumlama veya suni mera tesisi yapmak; düzensiz yapılan otlatmanın sisteme kavuşturulması için otlatmaya başlama ve bitirme tarihlerine riayeti sağlamak, otlatmayı otlatma kapasitesine uygun olarak yapmak; otlatmayı kolaylaştırıcı tesisler kurmak, meraya olan aşırı baskının kaldırılması için, kaba yem üretimini artırmak üzere tarla tarımı içerisinde yem bitkileri ekim alanını ve birim alana olan verimi yükselterek hayvanların kaba yem açığını gidermek suretiyle hayvan başına olan verim düşüklüğünü gidermek ve bu işlerin nasıl yapılacağı konusunda eğitim yapmak üzere bu çalışmaların planlandığını belirtmiştir.

İl Müdürlüğümüz tarafından 2019 yılı güz döneminde TİGEM’den 16.500 kg Macar fiğ tohumu alınarak ıslah çalışması yapılan 7 köyümüzde dağıtımı yapılmıştır. Mera Islahı yapılan 7 köyümüzde  yaklaşık 1650 da alanda macar fiğ yem bitkisi ekimi yapılacak olup, kaliteli kaba yem üretiminin artırılması için yem bitkileri tarımının yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır.

Mera ıslahı Projesi kapsamında 2019 yılı güz döneminde 7 köyümüzde yaklaşık 3500 dekar alanda kimyevi gübreleme çalışması da yapılacaktır” denildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM