• DOLAR
  13,4423
  %0,49
 • EURO
  15,2255
  %0,54
 • ALTIN
  795,76
  %0,66
 • BIST
  2.014,21
  %-1,36
Meslek öğrenmeye devam!

Meslek öğrenmeye devam!

Boğazlıyan Merkez Cumhuriyet Ortaokulu’nda 7 ve 8. Sınıf öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen kariyer belirleme çerçevesinde “Meslek Eğitimi” toplantısı okulun konferans salonunda devam ediyor.

Öğrencilerin meslekleri tanıyarak kendi geleceklerine dair daha iyi karar verebilmeleri amacı ile düzenlenen etkinlikte Boğazlıyan Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürü Volkan Boztepe, öğrencilerle buluşarak “Çevre Mühendisliği”ni tanıttı.

Çevre Mühendisliğinin görevleri, çalışma ortamı ve koşulları, eğitim süresi ve içeriği, eğitim sonrası iş olanakları hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.

Boğazlıyan Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürü Volkan Boztepe “Çevre mühendisliği, doğal kaynakların kullanımı ve insan sağlığına uygun çevre koşullarının yaratılması ile ilgili mühendislik dalıdır. Diğer mühendislik dallarından farklı olarak, doğanın kaynaklarını tüketmeyi değil, doğaya sahip olduklarını geri vermeye çalışan bir mühendislik dalıdır” diyerek bu mesleği seçmek isteyenlere özellikle doğayı korumayla ilgisini belirtti.

Çevre mühendislerinin başlıca çalışma alanları üzerinde duran Boztepe; “Su ve atık su arıtma, hava kirliliği kontrolü, katı atık bertarafı, toprak kirliliği vb.’dir. Bir “mühendislik” dalı olan Çevre Mühendisliğinin başlıca faaliyet sahası su, hava ve toprağa karışan atıkların bertarafı için teknolojik çözümler araştırmak ve uygulanacak tedbirleri belirlemektir. Daha çok sanayi tesislerinden kaynaklanan bu atıkların arıtılması için uygulanan arıtma projelerinde makina, inşaat, kimya ve biyoloji bilim dallarından da faydalanılmaktadır. Evsel ve sanayi atık su arıtma tesislerinin tasarımı, inşası ve işletilmesi, su şebekeleri, isale hatları, kanalizasyon tesislerinin tasarımı ve inşası çevre mühendislerinin en çok ilgilendiği konular olarak sıralanabilir” dedi.

Boztepe, “Çevre Mühendisliği ayrıca içme suyu arıtımı, atık suların geri çevrimi ve yeniden kullanılması, çevresel etkilerin değerlendirilmesi, tesis içi proses kontrolu ve temiz teknolojilerin araştırılması gibi konularla da uğraşmaktadır” diyerek çevre mühendisliğini ilgilendiği diğer konular üzerinde de durdu.

Etkinliğin çocukların hayata hazırlanması noktasında iyi bir fırsat olacağını ifade eden Okul Müdürü Yener Eseryel ise, “Meslek seçimi konusunda anlatılanlar doğrultusunda kendilerine yeni bir ufuk açtıklarını düşünüyorum. Başka konuklarla meslek tanıtımlarına devam edeceğiz. Boğazlıyan Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürü Volkan Boztepe’ye okulumuza gelerek öğrencilerimizi bilgilendirdiği için teşekkür ediyoruz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM