• DOLAR
  13,4078
  %0,23
 • EURO
  15,2052
  %0,40
 • ALTIN
  793,86
  %0,42
 • BIST
  2.014,21
  %-1,36
Mesleki Eğitim Buluşmaları’

Mesleki Eğitim Buluşmaları’

Yozgat Valiliği himayesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Mesleki Eğitim Buluşmaları ve Yurdum Evim Benim Projesi tanıtım toplantısı yapıldı.

Vali Kemal Yurtnaç, bu tür çalışmaların öğrencilerin geleceği ile alakalı çalışmaları beraberinde getireceğini belirterek, “O maksatla okullarda gördüğümüz derslerin yanında bu da bir eğitimdir. Türkiye’de meslek liseleri önemlidir. Türkiye’de ve diğer dünya ülkelerinde ülkenin ilerlemesini sağlayan en önemli etkenlerden birisi meslek liseleridir” dedi.

Yozgat Valiliği himayesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Mesleki Eğitim Buluşmaları ve Yurdum Evim Benim Projesi tanıtım toplantısı yapıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Mesleki ve Teknik Eğitimin ülkemiz için önemli, sunduğu fırsatlar ve avantajlarının çok fazla olduğunu belirterek, “Meslek Lisesi mezunlarının istihdamını sağladığımız gibi, öğrencilerimizi eğitim aldıkları alanda yatırım yapmaları hususunda cesaretlendirmek, toplumdaki olumsuz algının önüne geçmek, öğrencinin niteliğini arttıracak ve beraberinde akademik başarı da sağlanmış olacaktır. Hazırlanan bu proje ile bahsi geçen konulardan yola çıkılarak ilimiz genelinde bulunan 37 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve 9 Mesleki Eğitim Merkezi, toplamda 46 okulumuzun alan ve dalları, konumları, sosyal etkinlik ve başarılarının derlendiği bir katalog hazırlanmış, afişle desteklenmiştir. Proje kapsamında sektör, veli, öğretmen ve öğrencilere anketler düzenlenmiş, neticesinde ise eksikliklerimiz giderilmeye çalışılmıştır” dedi.

Sektörlerin önümüzdeki 5 yıl içerisinde ihtiyaç duydukları insan kaynaklarının tespiti ve okullardaki alan ve dalların buna göre planlanması yönündeki çalışmaların devam ettiğini ifade eden Yazıcı, “Eğitim görmek amacıyla ailelerinden uzakta olan öğrencilerimizin kaldığı yurtları ev ortamına dönüştürerek daha rahat etmelerini sağlayacak ortamlar oluşturduk. Belli aralıklarla toplumda yer edinmiş, kariyer sahibi kişilerle yurtlarda sohbet ortamı oluşturarak öğrencilerimizin hedeflerini yükseltmede katkı sağladık. Halk Eğitim Merkezi ve Gençlik Merkezi aracılığıyla yurtlarımızda öğrencinin talep ettiği her türlü kursu açarak yeteneklerini geliştirmek ve sosyalleşmelerini sağlamak amaçları ile ‘Yurdum Evim Benim’ projesi hazırlandık” diye konuştu.

Vali Kemal Yurtnaç ise, bu tür çalışmaların öğrencilerin geleceği ile alakalı çalışmaları beraberinde getireceğini kaydederek, “O maksatla okullarda gördüğümüz derslerin yanında bu da bir eğitimdir. Türkiye’de meslek liseleri önemlidir. Türkiye’de ve diğer dünya ülkelerinde ülkenin ilerlemesini sağlayan en önemli etkenlerden birisi meslek liseleridir. Meslek liseleri küçük ve orta ölçekli işletmelerin eleman ihtiyacını karşılar. Gençlerimizin kaynakçı, teknisyen, tekniker, elektrikçi, bilgisayar işletmeni, elektrik elektronik gibi işlerde eğitilerek sanayiye aktarılmasını sağlar. Bizimde sanayinin ihtiyacını karşılayacak nitelikli insanlar yetiştirmemiz lazım. Bunu da kaliteli hale getirmemiz için sanayi ile birlikte çalışmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bunların dışında hayat boyu devam edecek olan eğitimimize de önem vermemiz gerektiğine vurgu yapan Vali Yurtnaç, “Süreci diploma ile sonuçlanan şey öğretimdir, yani okullarda gördüğümüz dersler. Birde öğretim var. Doğduğumuzdan öldüğümüz güne kadar bir şeyler öğreniriz. Bunu da nerede öğreniriz? ailemizden, arkadaşlarımızdan, çevremizden ve okullarımızdan. İşte bu eğitim sürecimizin de kaliteli olması gerekiyor. Bilin ki dünyada büyük bir yarış var. Amacımız bilgili, bilinçli, kaliteli, nitelikli insanlar yetiştirmek. Hem çağın bilgilerini öğrenen hem de değerlerini bilen ve sahip çıkan insanlar yetiştirmek durumundayız.

Değerlerine sahip çıkan insanlar yetiştiremezsek eğer, namaz kılan ama yalan söyleyen, zengin ama fakiri gözetmeyen, kendi menfaatini ülkesinin, vatanının menfaatinin önünde tutan insanlar yetiştirmiş oluruz. Bunlar bir toplumun yıkılmasına nedendir. Eğer biz bu toplumda yaşıyorsak ve bu toplumu yücelteceksek değerler sistemimize sahip olmamız gerekir. Eğitim süreci boyunca sizlere sunulan bu çalışmalara sahip çıkın. Her zaman ifade ettiğim gibi kitap okuyun. Gayret edin. Sevdiğiniz kitaplardan başlayın. Kitap okursanız eğer kendinizi ve fikirlerinizi ifade edebilirsiniz. Bu bizim zenginliğimizi artırır” diye konuştu.

Vali Yurtnaç, bu çalışmalara katılan öğretmenleri, milli eğitim müdürlüğü çalışanlarını ve öğrencileri tebrik etti.

Program sonrası öğrenciler tarafından hazırlanan el ürünlerinin olduğu sergi gezildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM