• DOLAR
  %0,73
 • EURO
  %-0,26
 • ALTIN
  %-0,69
 • BIST
  %3,13
MEYVE ÜRETİCİLERİNE İLKBAHAR UYARISI

MEYVE ÜRETİCİLERİNE İLKBAHAR UYARISI

İlkbahar mevsimiyle birlikte çiftçilere; bakım, budama ve zirai mücadele konusunda uyarılarda bulunuldu.

Meyve ağaçları ve bahçelerin bakım ve budamalarının aksatılmadan yapılması, kurumuş hastalıklı dalların budama ile ayıklanması ve ayıklanan dalların bahçeden uzaklaştırılması gerektiği, aamanında yapılan budama ile meyve ağacının taç yapısı oluşturulup, ağacın büyüklüğü ve dalların sıklığı kontrol altına alınarak ağaçların kısa sürede verime yatması sağlanıyor.

Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesi Ziraat Odası Başkanı Eyyüp Elmalı, ilkbahar mevsimiyle birlikte çiftçilere; bakım, budama ve zirai mücadele konusunda uyarılarda bulundu.

Akdağmadeni Ziraat Odası Başkanı Elmalı, havaların ısınması ile birlikte meyve bahçelerinde bakım, budama ve zirai mücadele dönemine girildiğini belirterek, bu zamanın iyi değerlendirilmesi gerektiğini açıkladı.

Meyve ağaçları ve bahçelerinin bakım ve budamalarının aksatılmadan yapılması, kurumuş hastalıklı dalların budama ile ayıklanması ve ayıklanan dalların bahçeden uzaklaştırılması gerektiğine değinen Elmalı, “Zamanında yapılan budama ile meyve ağaç taç yapısı oluşturulur. Ağacın büyüklüğü ve dalların sıklığı kontrol altına alınır. Böylece ağaçların kısa sürede verime yatması da sağlanmış olur. Dengeli düzgün bir budama ile meyve iriliği ve meyve kalitesi de arttırılır.

Güneş ışığından ağacın iyi bir şekilde faydalanması sağlanarak ağacın iyi havalanması sağlanır. Hastalıklı ve kuru dallar alınarak zirai mücadeleye yardımcı olunur.  Verimden düşen ağaçlar budama ile gençleştirilerek yeniden verimli ağaçlara dönüşmeleri sağlanır. Bu bağlamda ağaç budama işlemi bu konuda tecrübeli kişiler tarafından bilinçli yapılmalıdır” açıklamasında bulundu.

Bölgede meyve ağaçlarını budamak için en uygun dönemin ilkbahar olduğunu da kaydeden Elmalı; “Meyve bahçelerinde görülen hastalık ve zararlılarla mücadeleye de değinerek, Yağışlı ilkbahar dönemlerinde meyve bahçelerinde verim kayıplarına neden olan bazı hastalıklar, ilk bulaşmalar bu dönemde oluşuyor. Bu hastalıklardan dolayı ürünlerde verim kaybı yaşayan üreticilerimizin bu bahçelerde şimdiden önlem olarak ‘bordo bulamacı’ uygulamasını yapmalarını tavsiye ediyoruz.” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM